Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Opinie juridica dosar credit Prima Casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Opinie juridica dosar credit Prima Casa

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: am contractat un credit prima casa la BRD, am scrisoare de garantare de la fondul de garantare si m-am blocat la opinia juridica unde: am depus toate actele imobilului dar mi s-au cerut de catre banca cvc-urile specificate in promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare, inclusiv cele din anul 1942 si 1990, 1995, 1997, etc., CM din anul 1990, dovada achitarii pretului din cvc, etc.
De la banca mi s-a spus ca e normal sa se solicite aceste acte si ca imi vor folosi la o eventuala vanzare. Mi mi se pare putin exagerat, avand in vedere ca in alte cazuri nu s-au cerut acte asa vechi.
Va rog sa imi dati un sfat si sa imi spuneti daca este normal ce mi-au cerut ei si de unde ar putea sa obtina dezvoltatorul aceste acte, de preferat dintr-o singura sursa, deoarece sunt implicati mai multi notari.
Va multumesc.!
petrutjim, utilizator
Pai nu cred ca le puteti afla dntr o singura sursa. In general cand se cumpara cu crediot, banca cere tot istoricul. Trebuie sa o luati pe firul actelor.
Multumesc pentru raspuns! Am extras din actele pe care le detin deocamdata numele notarilor la care au fost incheiate actele. Am eu vreo calitate legala de a solicita acele actel de la notari sau totul e in mana dezvoltatorului?
In mod normal vanzatorul are obligatia de a va pune la indemână aceste acte. Insa daca nu , in baza antecontractului le puteti cere si dumneavoastra. Insa de ce notarul care a autentificat antecontractul nu cere el istoricul de la colegii lui, are obligatia de a verifica istoricul din moment ce l-a inserat in antecontract.
Voi pune problema in acest mod dezvoltatorului! Multumesc pentru raspuns!