Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acordul vecinilor pentru lucrari pe casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acordul vecinilor pentru lucrari pe casa scarii

Buna ziua,

Doresc si eu un sfat din partea specialistilor.
Locuiesc la ultimul etaj al imobilului si casa scarii de la acest etaj nu este terminata. Mai sunt lucrari de finisare.
Vecinii nu vor sa contribuie financiar la terminarea acestor lucrari sustinand ca ei nu trec pe la ultimul etaj.
Normal casa scarii este comuna!
Ce ma sfatuiti sa fac?
Sa fac aceste lucrari pe propria cheltuiala?
Imi trebuie vre-un acord din partea lor? (intreb aceasta deoarece am vecini rai care ar putea sa cheme disciplina in constructii!

Multumesc,
Buna seara,
Daca aveti asociatie de proprietari aceasta ar trebui sa se implice.
Daca nu aveti atunci fie faceti aceste lucrari pe cont propriu, pastrati TOATE actele si ulterior porniti un dosar civil impotriva restului vecinilor prin care solicitati c/v de la fiecare apartament functie de suprafata fiecaruia.
Suntem constituiti in asociatie, insa asociatia refuza sa se implice.
As putea sa incep con cont propriu insa inainte nu trebuie sa am acordul lor, sau un act prin care sa fiu acoperit in cazul unei reclamatii?
Avand in vedere legea 230/2007:
Art 56
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte:
e) modificarea aspectului proprietatii comune, precum si a elementelor constructive ale cladirii fara aprobarile si autorizatiile legale;
(2) Contraventiile prevazute la alin.(1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
c) faptele de la lit.e) si f) cu amenda de la 2.500 lei la 5.000 lei.

nu v-as recomanda sa va apucati pe cont propriu de modificari.

Pentru a finaliza acea lucrare adresati-va comitetului executiv sau deveniti parte din acest comitet. De proprietatea comuna se ocupa comitetul executiv, conform
Art. 30
(1) Comitetul executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari, are urmatoarele atributii:
d) reglementeaza folosirea, intretinerea, repararea, inlocuirea si modificarea partilor proprietatii comune, inclusiv cu privire la consumurile aferente proprietatii comune;
Multumesc pentru aceste informatii pretioase!
As putea cumva sa constrang comitetul executiv intr-un fel?
mariapopescuionela a scris:
Locuiesc la ultimul etaj al imobilului si casa scarii de la acest etaj nu este terminata

Cum adica nu este terminata? Este un bloc nou iar constructorul inca nu a terminat treaba, nu a finisat unele parti ale blocului?
Intreb asta deoarece se imntampla in unele situatii ca proprietarii sa se mute in apartamente chiar in timp ce inca se mai lucreaza la bloc. Eu am avut o asemenea situatie cand mai multe balcoane nu erau inca terminate, finisate, proprietarii s-au multat in apartamente dar constructorul a continuat lucrarile inca o luna pana a terrminat.
Care este situatia scarii dumneavoastra cine nu a terminat si ce nu a terminat?