avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1098 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Bilantul de lichidare- cine il face?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Bilantul de lichidare- cine il face?

Buna seara.
Am o societate care a facut cere la Reg Comertului pentru lichidarea societatii. Cine ii face bilantul de lichidare?
Trebuie sa fie expert contabil?
Cel mai recent răspuns: Ramona GHIUGAN , Avocat 10:15, 28 August 2009
Autorizat sa intocmeasca bilantul de lichidare este lichidatorul .

Daca este vorba despre lichidare voluntara si asociatii s-au inteles cu privire la modul de atribuire a activelor societatii, nu este necesara interventia lichidatorului.

Bilantul de lichidare se depune dupa publicarea hotararii in MO si arata ca si cel de sfarsit de an.
Bilantul de lichidare il intocmeste asadar, contabilul societatii si se depune la Finante impreuna cu raportul administratorului de lichidare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilanțul anual pentru ong nikc10 nikc10 Pentru ONG cu mai putin de 15 membri, am inteles ca cenzorul nu este obligatoriu, dar o situatie financiara trebuie depusa la finante la sfarsitul anului ... (vezi toată discuția)
Lichidare firma cu 2 asociati, fara lichidator? ionuca ionuca 1.se poate lichida o firma fara datorii cu 2 asociati, fara lichidator sau avocat? 2.care sunt pasii de urmat? multumesc (vezi toată discuția)
Bilant de lichidare livia.mazare livia.mazare buna ziua am si eu nevoie de ajutor o srl este suspendata si s-a luat decizia dizolvarii, lichidarii si radierii ei. stie cineva cum trebuie sa arate ... (vezi toată discuția)