Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Bilantul de lichidare- cine il face?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Bilantul de lichidare- cine il face?

Buna seara.
Am o societate care a facut cere la Reg Comertului pentru lichidarea societatii. Cine ii face bilantul de lichidare?
Trebuie sa fie expert contabil?
Autorizat sa intocmeasca bilantul de lichidare este lichidatorul .

Daca este vorba despre lichidare voluntara si asociatii s-au inteles cu privire la modul de atribuire a activelor societatii, nu este necesara interventia lichidatorului.

Bilantul de lichidare se depune dupa publicarea hotararii in MO si arata ca si cel de sfarsit de an.
Bilantul de lichidare il intocmeste asadar, contabilul societatii si se depune la Finante impreuna cu raportul administratorului de lichidare.