Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata integrala redeventa -contract de concesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata integrala redeventa -contract de concesiune

Buna ziua! Am un teren in concesiune, contract incheiat in 2011, pe care as vrea sa il cumpar acum. Am platit redeventa anuala la zi dar mi se cere sa platesc intregul pret al concesiunii, inainte de a putea sa mi se evalueze terenul. Este legal? Redeventa este o taxa pentru folosirea terenului pe care nu il ai in proprietate, daca eu cumpar terenul de ce sa mai platesc redeventa pentru anii cand ar fi proprietatea mea? Am vreo posibilitate sa cumpar terenul fara sa platesc si redeventa integral? In plus, prin contractul de concesiune sunt obligat sa construiesc (Concesionarul este obligat sa realizeze urmatoarele investitii: construire locuinta) dar in alt paragraf sunt obligat, la incetarea contractului, sa restitui concendentului, in deplina proprietate, bunurile de retur, in mod gratuit si libere de orice sarcini.. Daca terenul are o constructie, mai e liber de sarcini?
Buna seara,
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarile de mai sus
Cu multumiri anticipate!