Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cheltuieli diverse la rubrica intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cheltuieli diverse la rubrica intretinere

Ce reprezinta rubrica cheltuieli diverse la lista plata intretinere si de ce sunt puse numai la anumite persoane ?
Multumesc!
Intrebati administratorul.
Luna de luna sunt diverse cheltuieli, asa ca e dificil de spus ce cheltuieli s-au facut luna aceasta in asociatia dumneavoastra.
in mod normal ar trebui sa intrebe persoana vizata.
O cheltuiala "diversa" poate sa fie un mandat postal, un geam spart de o persoana cunoscuta, si altele.
Conform articolului 48^1 introdus in legea 230/2007 (a asociatiilor de proprietari) in martie 2016 (prin legea 17/2016):

Asociaţia de proprietari, prin grija preşedintelui asociaţiei, va afişa lunar, la vedere, lângă lista de plată a cheltuielilor asociaţiei de proprietari, modalitatea de calcul în urma căreia au rezultat sumele lunare de plată ale proprietarilor. Modalitatea de calcul va conţine şi va arăta explicit toate costurile şi sumele care formează totalul de plată al proprietarilor, respectiv modul de calcul şi de repartizare a acestor cheltuieli către proprietari.

Cheltuielile care sunt trecute comasat la rubrica diverse ar trebui, in mod normal, sa fie evidentiate in mod separat astfel incat locatarii sa stie ce reprezinta acele cheltuieli.
civilu, utilizator