Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lipsa unui martor la un proces civil (plângere ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lipsa unui martor la un proces civil (plângere contravenţională)

Buna seara, am o mica problema.
Martorul la procesul pe care il infrunt, este plecat din tara, deci nu poate depune marturie, nu se poate prezenta la proces.
Ce ar trebui sa fac in acest caz?
Poate martorul sa depuna o marturie in inscris ?
Sau trebuie sa comunic lipsa acestuia la proces, inainte de termenul dat in citatie ?
Pentru motive temeinice, il puteti inlocui. Nu aveti alt martor pe care sa-l propuneti in loc? Sau sa cereti o amanare pana revine martorul in tara?
Nu poate in scris, trebuie sa se prezinte personal in instanta.
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
nicko_sylvia a scris:

Pentru motive temeinice, il puteti inlocui. Nu aveti alt martor pe care sa-l propuneti in loc? Sau sa cereti o amanare pana revine martorul in tara?
Nu poate in scris, trebuie sa se prezinte personal in instanta.

Va multumesc pentru raspuns, deja am facut lucrul acesta, sa amanat cauza,Pentru lipsa martor.
ionutinfo, utilizator
Problema este ca sunt aproape sigur ca va lipsi din nou
Trebuie sa depun un act la dosar prin care comunic lispa acestuia ?

ionutinfo a scris:

nicko_sylvia a scris:

Pentru motive temeinice, il puteti inlocui. Nu aveti alt martor pe care sa-l propuneti in loc? Sau sa cereti o amanare pana revine martorul in tara?
Nu poate in scris, trebuie sa se prezinte personal in instanta.

Va multumesc pentru raspuns, deja am facut lucrul acesta, sa amanat cauza,Pentru lipsa martor.

Ați putea încerca audierea acestuia prin comisie rogatorie.

Dacă nu va audiați martorul veți pierde foarte probabil procesul.

Depinde și ce interes aveți cu privire la durata procesului.
eu am depus si probe video la dosar, chiar nu conteaza asta ?

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ați putea încerca audierea acestuia prin comisie rogatorie.

Dacă nu va audiați martorul veți pierde foarte probabil procesul.

Depinde și ce interes aveți cu privire la durata procesului.