avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lipsa unui martor la un proces civil (plângere ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lipsa unui martor la un proces civil (plângere contravenţională)

Buna seara, am o mica problema.
Martorul la procesul pe care il infrunt, este plecat din tara, deci nu poate depune marturie, nu se poate prezenta la proces.
Ce ar trebui sa fac in acest caz?
Poate martorul sa depuna o marturie in inscris ?
Sau trebuie sa comunic lipsa acestuia la proces, inainte de termenul dat in citatie ?
Cel mai recent răspuns: ionutinfo , utilizator 10:21, 4 Octombrie 2016
Pentru motive temeinice, il puteti inlocui. Nu aveti alt martor pe care sa-l propuneti in loc? Sau sa cereti o amanare pana revine martorul in tara?
Nu poate in scris, trebuie sa se prezinte personal in instanta.
Ultima modificare: Joi, 29 Septembrie 2016
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
nicko_sylvia a scris:

Pentru motive temeinice, il puteti inlocui. Nu aveti alt martor pe care sa-l propuneti in loc? Sau sa cereti o amanare pana revine martorul in tara?
Nu poate in scris, trebuie sa se prezinte personal in instanta.


Va multumesc pentru raspuns, deja am facut lucrul acesta, sa amanat cauza,Pentru lipsa martor.
Ultima modificare: Joi, 29 Septembrie 2016
ionutinfo, utilizator
Problema este ca sunt aproape sigur ca va lipsi din nou
Trebuie sa depun un act la dosar prin care comunic lispa acestuia ?

ionutinfo a scris:

nicko_sylvia a scris:

Pentru motive temeinice, il puteti inlocui. Nu aveti alt martor pe care sa-l propuneti in loc? Sau sa cereti o amanare pana revine martorul in tara?
Nu poate in scris, trebuie sa se prezinte personal in instanta.


Va multumesc pentru raspuns, deja am facut lucrul acesta, sa amanat cauza,Pentru lipsa martor.


Ați putea încerca audierea acestuia prin comisie rogatorie.

Dacă nu va audiați martorul veți pierde foarte probabil procesul.

Depinde și ce interes aveți cu privire la durata procesului.
eu am depus si probe video la dosar, chiar nu conteaza asta ?

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ați putea încerca audierea acestuia prin comisie rogatorie.

Dacă nu va audiați martorul veți pierde foarte probabil procesul.

Depinde și ce interes aveți cu privire la durata procesului.


Alte discuții în legătură

Cand nominalizez martorii? andabej andabej Am introdus o actiune pe drept comun si am cerut si aprobarea probei cu martori. Era necesar sa trec si numele martorilor pe care ii am in vedere. Eu m-am ... (vezi toată discuția)
Martor proces partaj alina_maxim alina_maxim Buna ziua, Daca o persoana detine informatii importante pentru un proces de partaj dar refuza sa fie martor, se poate face ceva? Poate fi citat ca martor ... (vezi toată discuția)
Despre martori cazandetuica cazandetuica Un sfat va rog, in instanta martorul nu se poate prezenta inctrucat lucreaza in alta localitate decat cea unde are loc infatisarea. Ce este de facut? oate ... (vezi toată discuția)