Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre martori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre martori

Un sfat va rog, in instanta martorul nu se poate prezenta inctrucat lucreaza in alta localitate decat cea unde are loc infatisarea. Ce este de facut? oate depune in instanta declaratie notariala?
Nu.
Sa vina in Instanta pentru depunerea marturiei, si puteti lua pt martor, o adeverinta , ca s-a prezentat in data x,la instanta y pt a depune marturie.
face cerere de invoire in baza citatiei la locul de munca.

la tribunal prezinta biletele de tren/autobuz, etc si cere plata zilei de serviciu ca si cheltuieli cu judecata
Se poate solicita audierea acestuia prin comisie rogatorie
Este important de stiut si cel de cauza este , civila sau penala?
In cauza civila , de obicei , nu se audiaza martorii prin comisie rogatorie, ci trebuie sa se prezinte in fata instantei si sa depuna marturia. Este in interesul partii sa se afle adevarul....