Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar suspendat si repus pe rol
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar suspendat si repus pe rol

Buna seara
Am avut proces pentru marirea pensiei alimentare dar datorita faptului ca am ajuns prea tarziu la proces acesta se suspendase,acum vreau sa fac cerere pentru repunere pe rol.Intrebarea mea este "pot sa cer tottodata ca paratul sa nu mai fie chemat la interogatoriu ?
Va multumesc
Nu, pentru ca pana una alta, instanta trebuie sa dispuna repunerea cauzei pe rol si sa citeze partile, iar dupa aceea la termenul de judecata, daca ati propus ca proba interogatoriul paratului, puteti arata instantei ca renuntati la administrarea aceastei probe.
Cererea de repunere a cauzei pe rol se depune la registratura instantei, dupa ce vi se aduce dosarul din arhiva judecatoriei.
Veti primi citatii ambele parti, ca la inceputul procesului.
La termenul fixat de instanta va trebui sa va sustineti cererea de repunere a cauzei pe rol, iar dupa ce instanta va incuviinta acest lucru, judecata se va relua din momentul in care s-a oprit din lipsa nejustificata a partilor.
Daca deja probele fusesera cerute si admise, puteti solicita renuntarea la proba cu interogatoriul paratului (mai ales daca a sosit deja adeveritna cu veniturile nete ale acestuia pe ultimele 6 luni).

Pe viitor, daca mai sunteti reclamanta in alte procese, este indicat sa cereti si judecata in lipsa, pentru a preintampina incidente nedorite precum acesta.
Buna seara
Maine am proces pentru majorare pensie alimentara , proces care a fost suspendat si repus pe rol . avand in vedere ca nu pot sa stau la proces pot sa cer la prima strigare o amanare si totodata si renuntarea la lista de interogatoriu si judecata in lipsa a paratului?
Va multumesc
Teoretic, la prima ora se iau numai cauzele care se amana fara discutii. Dvs. doriti sa renuntati la proba cu interogatoriul paratului si sa cereti instantei sa consemneze ca solicitati judecarea cauzei si in lipsa dvs. Cererea dvs. in niciun caz nu este o amanare fara discutii, ci este o cerere care provoaca dezbateri. Insa, intrucat in practica se pot intampla multe alte lucruri, solicitati dosarul la amanare si vedeti ce spune instanta. Totul depinde de ea.