avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

14,03,1980 armata Gr.1 + speciale
16,10,1978 Tv Gr.1 14 ani 19 luni 28 zile
28,04, 1 Spor 7 ani spor conform deciziei de respingere
în baza adeverințelor.
Tv: 23 ani 46 luni 86 zile
Tv: 27 ani 0 luni 26 zile
7 ani Spor
Tv: 34 ani 6 luni 26 zile In decizia de respingere 34 ani si 5 luni.

Dupa calculul meu:
Total vechime: 34 ani 6 luni si 26 zile
1 an 4 luni si 28 zile
Total vechime: 35 ani 11 luni si 24 zile

Cand pot iesi la pensie la limita de varsta si stagiu complet de cotizare fiind nascut la data de 11/02/1959?
Mentionez la stagiu de cotizare,coditii normale de lucru 10 ani 5luni 29zile,conform deciziei de respingere.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 16:02, 4 Octombrie 2016
Postati mai clar datele:
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta
Intervenţie moderator


Am rugămintea să continuaţi discuţiile începute folosind butonul "răspunde" (albastru, dreapta, jos). În acest mod există continuitate între discuţia iniţială şi întrebările şi răspunsurile ulterioare. Am șters discuția care o continua pe aceasta.
Mulţumesc!


Gabriela Pintea


hodeacorneliu a scris:
Cu scuzele de rigoare va rog nu tineti cont de mesajul din 3/10/2016 17:17
Calcul gresit de total vechime efectuat de un lucrator al CNPP Judeteana
Lipsesc 7 luni la stagiu de cotizare deci voi depune cerere in MAI 2017
Multumesc pt intelegere CU RESPECT



Carp Mircea a răspuns:
Nu mai deschideti topicuri peste topicuri.
Continuati discutia acolo unde ati inceput-o.
Nu veti mai intelege nimic.
Se intelege ca va lipsesc 7 luni si 19 zile din stagiul complet.
Fara sa indepliniti conditia de stagiu complet nu puteti beneficia de reducerea varstei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul stagiu total de cotizare. hodeacorneliu hodeacorneliu Buna ziua. Prin decizie(cod N 10) se admite cererea la vârsta de 58 ani . Reducerea vârstei standard de pensionare 7 ani,6 luni. Stagiu total de cotizare ... (vezi toată discuția)
Cat ar trebui sa fie pensia? interval interval Reproduc din Decizia de pensionare a sorei mele (aprilie 2008) -Stagiul de cotizare - Stagiu complet de cotizare (cf lg19/2001) 26 ani si 6 luni) - ... (vezi toată discuția)
Pensie btmariuss btmariuss O peroana care are : Total stagiu de cotizare realizat: 37 ani, 5 luni si 28 zile, din care: - in gr II(cf Lg 3/1977) 21 ani, 11 luni si 25 de zile; ... (vezi toată discuția)