Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... conditii de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

conditii de pensionare

Buna ziua.
Am lucrati peste 35 ani din care 7 ani ca inginer agronom. Pentru cei 7 ani am primit 80% grupa a II-a în sistemul vechi de denumiri. Sunt născută în 04.1957. Cu câți ani mi se poate reduce vârsta de pensionare în aceste condiții ?
7 ani grupa II in procent de 80% = 5 ani si 7 luni in procent de 100%
Pentru 5 ani si 7 luni grupa II in procent de 100% beneficiati de:
1 ani si 3 luni de stagiu aferent
25% punctaj suplimentar pentru acea perioada
Nu beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare
Prima reducere incepe cu 1 an pentru 6 ani in grupa II
multumesc