avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... conditii de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

conditii de pensionare

Buna ziua.
Am lucrati peste 35 ani din care 7 ani ca inginer agronom. Pentru cei 7 ani am primit 80% grupa a II-a în sistemul vechi de denumiri. Sunt născută în 04.1957. Cu câți ani mi se poate reduce vârsta de pensionare în aceste condiții ?
Cel mai recent răspuns: cornea_tatiana , utilizator 14:54, 4 Octombrie 2016
7 ani grupa II in procent de 80% = 5 ani si 7 luni in procent de 100%
Pentru 5 ani si 7 luni grupa II in procent de 100% beneficiati de:
1 ani si 3 luni de stagiu aferent
25% punctaj suplimentar pentru acea perioada
Nu beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare
Prima reducere incepe cu 1 an pentru 6 ani in grupa II
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)
Referitor grupa de munca ii in procent de 80 % Ligia Bolo Ligia Bolo Buna ziua, Ma aflu in situatia de a fi lucrat citiva ani in grupa de munca II cu procent de 80 % si de a deveni, foarte curind ,pensionara cu anticipare ... (vezi toată discuția)
Punctaj stagiu aferent grupe de munca viorelk viorelk Buna seara Prin OUG 100/2008 se acorda un punctaj stagiului aferent grupelor de munca: -0,50 gr. - pe an I/conditii speciale, -0,25 pe an - gr II/ cond ... (vezi toată discuția)