Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Termen eliberare carte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Termen eliberare carte de identitate

buna ziua ma intereseaza kit timp dureaza sa obtii un buletin roman avem deja 3 luni si nu avem nici un rezultat daca este sau nu gata
"Cât" timp aţi vrut să scrieţi (nu ştiu ce înseamnă "kit")? Dacă da, atunci:
în mod normal şi legal totodată, termenul de soluționare a cererilor pentru eliberarea unui act de identitate este de până la 30 de zile de la data înregistrării cererii la Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor. În situații deosebite, termenul poate fi prelungit cu cel mult 15 zile de către șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor.
Din experienţă personală, mie mi l-a eliberat în exact 10 zile lucrătoare.
Nu cred că vă dă cineva "un rezultat", vă sfătuiesc să sunaţi şi să întrebaţi, poate e gata şi nu aţi mers să-l ridicaţi.
Toate bune!