avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1047 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Diverse probleme - furt din supermarket, valoare mica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Diverse probleme - furt din supermarket, valoare mica

Buna Ziua , sa trec l-a subiect ..... am un prieten minor care a fost prins intr-un supermarket de catre agenti de paza ca a furat o pereche de casti , aceasta costand 27 lei ! Acestia l-au interogat si l-au pus sa plateasca castile .... i s-a facut un proces verbal ( scris ceva pe o foaie cu semnatura lui )
Credeti ca v-a ajunge pe mana politiei sau ceva mai rau ?

ma poate ajuta cineva cu niste detalii referitor la ce am scris pt al ajuta pe prietenul meu ?



[edit : conexare mesaje succesive]
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2016
trandafir2, moderator
Cel mai recent răspuns: juu , utilizator 20:16, 4 Octombrie 2016
Prietenul are antecedente penale ?
Daca nu are antecedente penale pe considerentul ca a fost recuperata c/v bunuri sustrase,
respectiv nu exista prejudiciu material,posibil,ca de aceasta data ,reprezentantii unitatii comerciale sa nu se complice sa sesiseze si sa implice si alte autoritati=politie,parchet,fapta sa nu aibe alte consecinte
Nu acesta are 14 ani si a fost la prima abatere dar cica iar fi luat cateva date din buletin cei de la paza si iau facut o poza
Nu cred sa mai anunte politia, sfatuiti-l pe viitor sa se potoleasca ca ajunge sa infunde puscaria.
deci nu v-a pati nimic ?????

Presupun ca de era ceva mai grav , sau avea mai multe fapte de furt , chemau politia sau ii chemau parintii ? asa e ?

Pai el a platit acel produs ! si dupa toate astea la pus sa semneze o foaie !




[edit : conexare mesaje succesive]
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2016
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt din magazin Marius789 Marius789 Buna ziua , in urma cu câteva ore prietena mea a furat din supermarket niste bunuri in valoare de 290 de lei . Cand a iesit din magazin , paznicul a dus o ... (vezi toată discuția)
Interdictie intrare in hipermarket puiutzubleg puiutzubleg Buna ziua, In urma cu o saptamana, am fost fara sa vreau martora unor evenimente, fiind la cumparaturi cu o prietena. Aceasta a sustras dintr-un hipermarket ... (vezi toată discuția)
Cese poate intampla? ContSters175397 ContSters175397 Am sustras bunuri in valoare de 28 ron dintr-un supermarket ,m-au prins cei de la paza,mi-au facut proces verbal,am achitat produsele.Mentionez ca nu am dat ... (vezi toată discuția)