avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Persoana implicata in activitatea I.I. fara contract ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Persoana implicata in activitatea I.I. fara contract de munca?

Bună ziua tuturor !
Dețin o Întreprindere Individuală în domeniul comerțului alimentar, un foarte mic magazinaș de cartier, prin care obțin profit o sumă mică de bani, lunar vreo 1000 de lei. Dat fiind că, din cauza lipsei de timp liber, m-am angajat între timp la o companie, pentru a putea funcționa simultan și cu mica afacere, ar trebui să pun pe cineva să vândă.

Am o mătușă, pensionară, care stă acasă tot timpul, și aș lăsa-o pe ea să vândă.
Acum problema e că nu-mi permit să o angajez (cu CIM), deoarece nu-mi ajunge profitul nici măcar pentru a-i plăti salariul...
Ce soluție mi-ați putea recomanda?

Vă stau la dispoziție cu orice eventulă informație suplimentară, și vă mulțumesc anticipat celor ce binevoiesc să-mi răspundă..

O zi excelentă vă doresc !

Cu respect,
Daniel.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2016
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: treides , utilizator 16:17, 5 Octombrie 2016
La intrebarea dumneavoastra, nu. Fara contract de munca nu poate fi acolo ca vanzatoare.
Mulțumesc pentru răspunsul prompt !

Voi căuta o variantă cât mai convenabilă, pentru toate părțile..
Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2016
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comert cu amanuntul - pfa sau af mariusika23 mariusika23 Salut, sper sa postez unde trebuie, daca nu, rog moderatorii sa-l mute unde trebuie:D Vreau sa infiintez un AF sau IF nu stiu exact cum mai este denumirea ... (vezi toată discuția)
P.f.a sau srl? solomcarmendamiela solomcarmendamiela am autorizatie de artificier, doresc sa-mi deschid o afacere in acest sens ( participare la festivitati, nunti, etc. cu jocuri de arificii).Am actele necesare ... (vezi toată discuția)
Pfa vs srl pt tinichigerie vopsitorie si mecanica auto cristina_kriki2003 cristina_kriki2003 Buna Ziua In cazul unei tinichigeri-vopsitori-mecanica auto ce ar fi mai usor de infiintat PFA sau SRL? Ce acte ar presupune infiintarea uneia dintre formele ... (vezi toată discuția)