Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Procedura pentru directionarea veniturilor din chirii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Procedura pentru directionarea veniturilor din chirii catre un singur coproprietar

Buna ziua,

Suntem 2 coproprietari si inchiriem un apartament. Am mentionat in contractul de inchiriere ca veniturile din chirii sunt incasate doar de unul din noi, astfel ca declaratia 220 sa o faca numai unul. Intampinam dificultati in inregistrarea contractului la ANAF, care ne solicita depunerea a 2 declaratii 220, cate una de fiecare coproprietar. Care este de fapt procedura corecta?

Multumesc frumos,
Au dreptate cei de la finante. Nu puteti sa nu depuneti fiecare d220.
Pe cale de consecinta, vom completa o d220 pentru toata suma obtinuta din chirii pentru unul dintre coproprietari, si una cu 0 pentru celalalt. Suntem ok dpdv fiscal/legal daca procedam astfel?
Nu, in parti egale valoarea venitului incasat din inchirierea imobilului.