Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... principii de drept
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

principii de drept

cred ca ati putea introduce si o rubrica in care sa se discute despre principiile dreptului. pe mine ma intereseaza de exemplu un principiu pe care l-am tot auzit, si anume acela ca necunoasterea legii nu este un motiv de a scapa de sub incidenta ei. Formularea exacta nu o retin, cu siguranta o stiu cei ce activeaza in acest domeniu, dar sper ca ati inteles la ce ma refer. Intrebarea mea este, acest principiu de drept este trecut in vreun act normativ? sau este doar un principiu care se aplica bazandu-se doar pe el, adica nefiind legiferat in mod expres?
Stiu ca exprimarea mea este neacademica si nici macar profesionala pentru acest domeniu, dar nu activez in domeniul juridic si deci nu posed notiunile folosite in el. Sper ca totusi cineva sa fi inteles despre ce am incercat sa intreb si as aprecia daca m-ar ajuta cu un raspuns cat mai clar. Multumesc anticipat!
"Nimeni nu se poate apara invocand necunoasterea legii" frumos spus dar in acelasi timp nu se face nimic in acest sens. Ma refer la faptul ca oricare dintre noi trebuie sa plateasca pentru a putea fi pus la curent cu schimbarile legislative care dupa cum bine stim sunt zilnice, iar daca oricine cu alta profesie lucreaza 8 ore pe zi .. cand ajunge acasa ar trebui sa se apuce sa citeasca monitorul oficial pana adoarme ... si maine e acelasi program. Daca tot au aceste pretentii ... sa puna domnule program legislativ la dispozitia oricui. E greu?
AvocatulAnonim a scris:

"Nimeni nu se poate apara invocand necunoasterea legii" frumos spus dar in acelasi timp nu se face nimic in acest sens. Ma refer la faptul ca oricare dintre noi trebuie sa plateasca pentru a putea fi pus la curent cu schimbarile legislative care dupa cum bine stim sunt zilnice, iar daca oricine cu alta profesie lucreaza 8 ore pe zi .. cand ajunge acasa ar trebui sa se apuce sa citeasca monitorul oficial pana adoarme ... si maine e acelasi program. Daca tot au aceste pretentii ... sa puna domnule program legislativ la dispozitia oricui. E greu?

Nu la o astfel de cunoastere a legii se refera "nemo censetur ignorare legem". Nu trebuie sa stiu exact ce scrie in art. 208-209 Cod pen (209 e un adevarat cosmar pentru studentii la drept) ca sa stiu ca nu trebuie sa fur; nu trebuie sa cunosc teoria raportului juridic delictual civil pentru a stii ca daca ii fac unuia o paguba trebuie sa il despagubesc.
Apoi, folosind reducerea la absurd, ne putem inchipui o tara in care sistemul juridic se intemeiaza pe principiul urmator: Oricine se poate apara invocand necunosterea legii. Sarcina de a face dovada cunoasterii legii revine autoritatilor. V-ati muta maine intr-o astfel de tara ? :giggle:
Tinind cont si de faptul ca o buna parte a normelor juridice pe care suntem datori nu doar a le cunoase ci implicit si ale respecta, sunt , unele dintre ele norme ce tin de morala , de convietuirea sociala , ele vin cumva si din educatie , le avem cumva transmise de nu stiu unde, daca sunem persoane rationale, cu simt civic, cu bun simt, principiul adus in discutie este unul foarte important.
Aici m-am referit la cunoasterea celor mai uzuale norme, ca sa ma exprim asa. Insa , la fel de bine principiul isi gaseste aplicarea chiar si in cazul unor norme precum cea invocata de colegul ubik, fiindca, de exemplu , toata lumea care se misca, triaeste, are tangente cu o activitate sau alta , are la dispozitie chiar un minim de surse de informare, poate sti ca de exemplu, trebuie sa-si plateasca darile , sa respecte proprietatea altuia, sa nu recurga la falsuri in acte, etc.
Daca ni s-ar permite sa ne prevalam de fiecare data cand incalcam legea, de faptul ca nu am stiut ca nu e permis un lucru sau altul, pe langa faptul ca ar trebui sa si dovedim asta( dar cum? prin simple prezumtii, plecand de la statutul nostru social, de la mediul in care traim? nu vad ca fiind prea practic ) , intr-un stat unde ar exista o asemenea scuza, ar fi un haos .
Un sistem de drept fara principii , ar fi foarte greu de gestionat .
legally a scris:

Un sistem de drept fara principii , ar fi foarte greu de gestionat .

Un sistem, fara principii, nu are cum sa fie un sistem (ansamblu de principii, reguli etc.) si cu atat mai putin un sistem de drept!
Eu cred ca normele simple, elementare, de bun-simt as spune, sunt cunoscute de oricine are cei sapte ani de acasa sau scoala elementara.... Mai departe, incalcarea unor norme care reglementeaza diversele domenii de activitate de catre cei ce activeaza in aceste domenii le este direct imputabila acestora - care nu trebuie sa fie specializati in ale dreptului pentru a cunoaste regulile care le guverneaza domeniul de activitate.