Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie locatari, fondul de rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie locatari, fondul de rulment

fondul de rulment mai este obligatoriu?
administratorul mai poate aduna bani in avans ex lift reparatii?el zice ca aduna pentru 4 ani in avans? are dreptul?
Fondul de rulment este obligatoriu deoarece asigura sursa financiara de achitat facturi furnizori/prestatori servicii pana la recuperarea cotelor individuale de intretinere
Reparatul liftului se realizeaza din fondul de reparatii pe care asociatia de proprietari poate sa il dispuna in cadrul adunarii generale
Daca lucrarile de reparatii la parti comune sunt substantiale,reprezentantii asociatiei de proprietari pot dispune constituirea unui fond de reparatii care sa fie utilizat pentru acele lucrari
dar fondul de reparatii??este obligatoriu?
cum poate justifica ca peste n ani banii sunt folositi pt raparatii si nu pleaca cu ei?eu ce garantii cer_am?
Nici nu stiu cum sa va explic:

Reparatia unui lift genereaza cheltuieli relativ mari (la noi aceste cheltuieli au fost de aprox. 1500 lei/apt - la 44 apt., deci cam 15.000 Euro, da? (la noi blocul are 44 apt cu 2 camere).

Intrebare: dvs., personal cum preferati sa achitati aceasta suma - integral sau in „rate”?
Probabil ca in AG s-a hotarat crearea acestui fond de reparatie a liftului, in rate egale de cate ... lei/luna /apt. (trebuie sa stiti ca fd. de reparatie nu va fi egal, ci proportional cu suprafata utila a apartamentului - mai pe romaneste, apartamentele cu 1 cam. vor achita sa zicem, 1000 lei, cele cu doua camere, 1500 lei, cele cu trei camere, 2000 lei).

Asadar, puteti merge la asociatie sa discutati si poate va aproba varianta dvs. Sa zicem ca va convine ca peste 4 ani, cand se preconizeaza efectuarea reparatiei, sa achitati integral suma repartizata, astfel incat dvs. o sa va paziti f. bine monetarul si nu o sa va mai temeti ca cineva v-a fugi cu banii...
In alta ordine de idei, pe-acolo pe la dvs. se practica acest „sport” - fuga cu banii, fuga de raspundere?
fondul de rukment si fondul de reparatii sunt obligatorii daca asa prevad statutul si hotararile adunarii generale.
carmen2009 a scris:

administratorul mai poate aduna bani in avans ex lift reparatii?el zice ca aduna pentru 4 ani in avans? are dreptul?

Din maniera in care puneti intrebarea rezulta ca nu cunoasteti statutul administratorului de imobil si limitele acestuia de competenta
Administratorul de imobil-conform dispozitii in vigoare reprezinta angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta executionala
Legal,toate actiunile desfasurate de catre administratorul de imobil trebuiesc dispuse de catre reprezentantii legali ai asociatiei de proprietari=presedinte + comitet executiv
Daca administratorul de imobil colecteaza sume cu scopul constituirii/alimentarii fondului de reparatii in avans pentru reparatii lift,inseamna ca fie adunarea generala,fie comitetul executiv au dispus constituirea acelui fond de reparatii la anume valoare care sa acopere reparatia materiale+manopera
Pentru a elimina suspiciunile,in temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 intrebati oficial presedintele de asociatie care este temeiul legal pentru constituit fond de reparatii aferent lift