avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare buletin

Buna ziua!

In urma casatoriei am decis sa iau numele sotului.
Inainte de asta adresa mea de domiciliu din buletin figureaza in apartamentul parintilor mei.As dori sa va intreb daca schimb buletinul e obligatoriu sa schimb si adresa din buletin adica dupa cea a sotului?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:51, 11 Octombrie 2016
Buna ziua,
NU dar nu vad de ce ati ramane la adresa parintilor.
Nu, va puteti pastra adresa actuala ( cu acordul proprietarilor - parintii dvs)si va puteti face sau nu( daca vreti), resedinta la adresa sotului( viza de flotant).
Va multumesc .
Ce acte mai sunt obligtoriu de schimbar dupa casatorie si bineinteles dupa schimbarea numelui?
permisul de conducere , certificatul de inmatriculare daca aveti masina, pasaportul daca vreti sa il folositi..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare de nume dupa divort bbirina bbirina Buna ziua. In urma divortului din 2012 am ramas cu numele si adresa fostului sot, chiar daca m-am mutat in alt judet si ar fi trebuit sa-mi reiau numele de ... (vezi toată discuția)
Ce alte acte trebuie schimbate cand iti schimbi buletinul (mai exact domiciliul din buletin) ? claudiu_ionica claudiu_ionica De curand am reusit \\"performanta\\" de a-mi pierde buletinul. Mentionez ca acesta era pe adresa parintilor (in Galati) si acum locuiesc in Bucuresti. Daca ... (vezi toată discuția)
Documentele masinii la mutarea in alta localitate iolaru iolaru Intrucat m-am mutat in alta localitate decat cea mentionata in buletin, m-ar interesa daca - pentru a fi in legalitate - este obligatoriu ca, dupa obtinerea ... (vezi toată discuția)