Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Firma de monitorizare video a distrus dovada ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Firma de monitorizare video a distrus dovada infractiunii

Camerele de luat vederi din holul blocului au inregistrat dovada unei infractiuni petrecuta pe spatiul de unde captau imagini.
A doua zi dupa infractiune, victima le-a trimis cu confirmare de primire, atat mesaj email cat si scrisoare cu confirmare primita prin care le-a cerut sa prevaleze inregistrarea din data de ora de ca fiind proba in fapta penala.
Firma cu pricina, netinand cont de asta, a sters si a motivat la politie ca ei nu retin inregistrari pe o perioada mai mare de cateva zile dar a uitat sa precizeze ca au fost atentionati sa nu stearga acea inregistrare video si totusi au sters-o. Intentionat.

Fapta a fost subiect de dosar penal si lipsa acestei probe a dus la clasare.
Spuneti-mi va rog ce infractiuni a comis aceasta firma si ce se poate face pentru a fi pedepsiti reprezentantii ei.
- distrugerea de probe - favorizarea infractorului
Cum ma sfatuiti sa actionez pentru a fi pedepsiti?

As dori sa stiu cate zile exista vreo obligatie legala ca o firma de monitorizare din holul blocului sa pastreze inregistrarile captate?
In cazul in care le sterge, ce pedepse sunt?

Multumesc.

Interventie moderator: s-a discutat cu persoana si nu intentiona sa va raspunda.

Interventie moderator: va rog sa nu deschideti mai multe topicuri cu acclasi subiect. Continuati aici. Multumesc pentru intelegere
trandafir2, moderator