Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actele pe care dezvoltatorul imobiliar trebuie sa le ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actele pe care dezvoltatorul imobiliar trebuie sa le puna la dispozitia cumparatorului pentru un imobil nou construit

Un dezvoltator imobiliar are obligatia de a pune la dispozitia cumparatorului unei locuinte (un apartament intr-un bloc) Cartea tehnica a imobilului, la cererea cumparatorului?
Unde sunt stipulate actele pe care dezvoltatorul imobiliar trebuie sa le puna la dispozitia cumparatorului pentru un imobil nou construit?
Daca dezvoltatorul vrea sa vand apartamentele si nu are nimic de ascuns, trebuie sa puna la dispozitie actele solicitate de potentialul cumparator. Acestea pot fi: studiu geotehnic, planse foto cu etapele ridicarii constructiei, planse, releveu, etc.