Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfintare post

Buna ziua,

As vrea sa stiu parerea dumneavoastra in speta urmatoare :

Incepand cu luna martie 2014 pana pe 17 octombrie 2016, am lucrat/lucrez in cadrul unei firme de brokeraj in asigurari cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Am aflat ca locatia unde lucrez se va desfinta si automat si postul pe care lucrez.
As dori sa stiu inafara de indemnizatia de somaj, ce drepturi mai am ? Am dreptul la salarii compensatorii ? In contractul individual de munca nu este nimic specificat

Multumesc
AndreRaluca, utilizator
Momentan discutiile se poarta telefonic, nu stiu cu ce articol
Nu vreau sa fiu in preaviz si in somaj in acelasi timp. Intrebarea era daca in cazul primei variante, dupa terminarea preavizului, mi se acorda somaj.
Ca sa va putem raspunde exact ar fi trebuit sa stim cu ce articolva inceta c.i.m., intrucat numai incetarea c.i.m. in temeiul unor articole din Codul Muncii va da posibilitatea sa beneficiati de somaj.

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care dau posibilitatea sa se beneficieze de somaj.

In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.
Am inteles.
Voi contacta persoana ce se ocupa si o voi intreba.

Cum am prezentat la inceputul deschiderii postarii : locatia unde lucrez se desfiinteaza.
Deci c.i.m. inceteaza din motive neimputabile mie ca si angajat. La acest angajator am o vechime de 2 ani si 6 luni.
Momentan nu am fost notificata in scris despre incetarea raportului de munca, ci doar verbal (telefonic) de catre o colega dintr-o alta locatie.

Am sa revin cu detalii dupa ce le voi afla.

Multumesc
Update de date :

Nu stiu cum sa procedez si cum e mai bine.

Fiind incadrata ca persoana cu handicap accentuat (certificatul este depus la societetea unde lucrez), beneficiez de minimum 30 de zile de preaviz.
Firma imi acorda acest preaviz, in urmatoarea conditie A) sau B)

A) Inchidere contract pe 25 noiembrie, timp in care se afla ma aflu in preaviz platit.Contractul individual de munca se incheie cu acordul partilor si nu beneficiez de somaj.

B) Incetarea contract de munca din 17.10 art. 65 alin. (1). Mi se face contract de munca pe perioada determinata la o alta firma 17-25.11.2016, urmat de somaj.

As vrea sa va sfatuiti cum sa aleg si ce sa aleg.....

Multumesc

AndreRaluca, utilizator