avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

divort

Buna ziua ,

Imi cer mii de scuze de deranj , dar nu inteleg ce ar trebuii sa fac in urma acestui dosar . Sotia , cu care nu am stat casatorit deca 2 luni a depus in calitate de reclamant cu obiectiv : divort fara minori , Din pacate nu am fost in tara cand ea a depus dosarul . Prin neprezentare , m-am gandit ca , casatoria se va desface de la sine , dar pe 30-05-02016 a mai aparut un dosar cu obiect : Obiect: reexaminare anulare cerere divort fara minori ...
care suna asa :

Sedinta din 17.06.2016, ora: 8:30, la completul
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt:
Anuleaza ca netimbrata cererea de reexaminare formulata de reclamanta

Definitiva.

Pronuntata în sedinta publica, azi, 17.06.2016.

Cumva sa pronuntat divortul in lipsa mea ?

Va multumesc

Imi cer scuze daca am postat in categoria gresita .
Ultima modificare: Miercuri, 12 Octombrie 2016
razvan228, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:39, 12 Octombrie 2016
Nu sunteți divortat. Sotia nu a plătit sau nu a depus în timp util chitanta care atesta ca a plătit taxa de timbru și s-a anulat cererea.
O veți lua de la capăt.
Poate veniți în tara și divorțați mai repede la starea civila sau notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere reexaminare dosar ionutnou ionutnou Intrucat nu am platit taxa de timbru aferenta cererii de anulare a certificatului de mostenitor( initial nu am stiut cat si apoi am fost plecat din tara), in ... (vezi toată discuția)
Divort reluat cu un copil devenit major alfa19 alfa19 Buna ziua! Va rog consiliere: 1. Divort judecat pe fond, prin intelegere intre parti, finalizat cu o \\"concluzie\\" ; 2. In timp instanta se autosesizeaza ... (vezi toată discuția)
Comunicare incheierii ili47 ili47 Buna ziua,prietena mea a depus cerere pt, ajutor public judiciar , la data de 27.sept 2016 pe portal apare respinsa cu drept de reexaminare , Cand primeste ... (vezi toată discuția)