Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Moștenire cu datorii la asociație
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Moștenire cu datorii la asociație

Bună ziua, va detaliez un pic cum sta treaba. Un unchi de-al meu din partea tatălui a fost gasit mort in garsoniera sa neavand soție sau copii familia noastra s-a ocupat cu înmormântarea si problemele apar acum. Pe tabelul de la intrare în bloc avea de plata la întreținere 89 mil lei vechi acum la cateva zile (nici o săptămână ), am lasat o suma de bani la o ruda pt. a mai achita din datorie si a sunat ruda respectiva spunând ca au bagat majorări si acum sunt 150 mil lei vechi, cum este posibil asa ceva pe o perioada asa mică deja se pot baga majorari de 50%? Si-am uitat chitanta care s-a eliberat pt suma incasata de asociatie de la ruda mea s-a eliberat pe numele decedatului. Cum sa procedăm, am auzit ca nu au voie sa bage majorări o data ce a decedat propietarul, este adevarat?!
Nu este adevarat ce ati auzit.
Un apartament nelocuit produce in continuare cheltuieli si penalitati pana la achitarea lor.
Solicitati presedintelui asociatiei sa va prezinte in scris situatia financiara a apartamentului respectiv. Cei care vor mosteni apartamentul vor mosteni si datoriile.
denylson a scris:

am auzit ca nu au voie sa bage majorări o data ce a decedat propietarul,

Informatia este eronata
Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada ca in cazul decesului proprietarului bunului imobil,eventualele debite ale acestuia se sting
Asociatia de proprietari are dreptul prevazut de disp art 49 L nr 230/2007 de a aplica penalitati la orice suma cu titlu de restanta-neachitata in termenul legal prevazut
Avand in vedere debitul apreciabil,desfasurati demersuri pentru achitarea integrala a acestuia pentru ca daca achitati numai partial,vor ramane in evidenta sume cu titlu de restanta care vor atrage alte penalitati
Daca nu achitati debitul,riscati ca asociatia de proprietari sa demareze actiune in instanta pentru recuperare debit-situatie care poate genera costuri suplimentare=eventuale cheltuieli de judecata
Incercati sa incheiati un angajament de plata cu asociatia de proprietari

Da, nu exista nicio dispozitie legala care sa stopeze plata cotelor de intretinere catre asociatia de proprietari.

Mostenitorii vor mosteni si activul si pasivul mostenirii.

Chitanta trebuia eleiberata pe numele celui care a platiti sau macar sa se faca mentiunea cine a platit.
Poate avea importanta acest aspect la dezbaterea mostenirii daca sunt mai multi mostenitori.
Solicitati presedintelui asociatiei sa va dea in scris calculul detaliat al penalizarilor pentru fiecare luna restanta.