Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune partiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune partiala

Care sunt pasii pt deschiderea/ dezbaterea succesiunii partiale?
Certificat deces, acte stare civila succesibili (nastere, casatorie), testamente (daca exista), cartile de identitate ale succesibililor, 2 martori care l-au cunoscut pe defunct cu cartile de identitate valabile, acte de proprietate, certificat fiscal pe defunct-persoana fizica (de la ANAF), certificate fiscale pe bunuril imobile si/sau mobile (autoturism), extras de cont Depozitar Central sau extras din Registrul Actionarilor Societati Comerciale (pentru actiuni), pentru eventuale conturi in banca notarul care va dezbate succesiunea va intocmi adrese prin care va solicita extrase de cont.
Competent este notarul de pe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu.