Forum Discuţii juridice Achiziţii publice CONTRACT EXECUTIE REZILIAT
Discuție deschisă în Achiziţii publice

CONTRACT EXECUTIE REZILIAT

Buna ziua,
La o lucrare pe care o avem in desfasurare, contractul de executie a expirat acum 1 saptamana. Ce responsabilitati avem in acest caz, ca diriginti santier? Cum vom putea aproba situatie de lucrari pe lucrari executate dupa acea data?
Mentionez ca lucrarea este cam la 90%, constructorul NU a anuntat finalizarea lucrarilor catre beneficiar inainte de expirarea termenului contractul - deci nu a solicitat nicio receptie.
Lucrarea este pe fonduri publice ( buget ).
Cum se va putea desfasura Receptia la terminarea lucrarilor cand chiar va fi cazul - peste 1 - 2 luni?
Nu cred ca a expirat contractul, ci durata de executie, ceea ce este o diferenta.
Banuiesc ca se lucreaza pe contract FIDIC, fiind vorba de o institutie publica. Pentru intarzierea lucrarilor, se pot percepe penalitati sau se poate cere rezilierea contractului, insa acest lucru depinde de parti (beneficiar si antreprenor/executant), nu de diriginti de santieri.