avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... a vandut masina!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

a vandut masina!

buna ziua.
problema mare!
in timpul casatoriei am cumparat un autoturism.fiind despartiti in fapt, sotul meu a vandut masina tatalui lui fara stirea mea......masina era pe numele lui......dar dupa parerea mea drept comun....acum, socrul meu m.a amenintat ca se duce la politie sa spuna ca i.am furat masina...masina si toate actele ei au fost la mine?cum a putut vinde masina?ce pot face?masina este la mine
Vinzarea este nula fara acordul dv. caci nu functioneaza prezumtia de mandat tacit reciproc, singura cale de a rezolva problema este de promova actiune de partaj bunuri comune
masina fiind bun comun,nu poate fi vanduta fara acordul d-tra.
aceasta poate fi adusa la masa partaj
nic1 a scris:

buna ziua.
problema mare!
in timpul casatoriei am cumparat un autoturism.fiind despartiti in fapt, sotul meu a vandut masina tatalui lui fara stirea mea......masina era pe numele lui......dar dupa parerea mea drept comun....acum, socrul meu m.a amenintat ca se duce la politie sa spuna ca i.am furat masina...masina si toate actele ei au fost la mine?cum a putut vinde masina?ce pot face?masina este la mine



haideti sa ne lamurim.. a cui e masina, in acte? a tatalui sotului? si dvs o folositi ocazional? sau a sotului?
In cazul vanzarii bunurilor mobile nu este nevoie de acordul expres al ambilor soti, se aplica prezumtia de mandat tacit reciproc....
Functioneaza acel mandat tacit reciproc , intrucat instrainarea are ca obiect un bun mobil.
@nic1 Ati postat o intrebare, prezentand aceeasi problema, prin urmare , acest topic va fi inchis.Postati raspunsurile dumneavoastra in cadrul primul topic deschis.Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina pe numele sotului emiliaiorga emiliaiorga Buna ziua! Am urmatoarea nelamurire: eu si sotul meu detinem un autoturism pe care l-am achizitionat in timpul casatoriei printr-un imprumut facut pe numele ... (vezi toată discuția)
A vandut masina! nic1 nic1 buna ziua. problema mare! in timpul casatoriei am cumparat un autoturism.fiind despartiti in fapt, sotul meu a vandut masina tatalui lui fara stirea ... (vezi toată discuția)
Apartamentul socrilor... MITCHCHE MITCHCHE Buna ziua, am o mare rugaminte la dvs. daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi legale.Situatia mea este urmatoarea: - sunt casatorita si stam in ... (vezi toată discuția)