Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim si majorarea de 10% din dec 2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim si majorarea de 10% din dec 2015

Buna ziua,

V-as ruga sa ma lamuriti asupra urmatoarei chestiuni. Cineva (din institutie bugetara) avea in luna decembrie 2015 salariul minim pe economie, adica 1.050 lei. In ianuarie 2016 a beneficiat de majorarea bugetara salariala generala de 10%, aplicabila pentru salariul pe care il avea, cu incepere din luna decembrie (1.050+105=1.155 lei). Ulterior, in mai 2016, salariul minim pe economie a devenit 1.250 lei si s-a facut anexa la CIM in consecinta (adica salariul de incadrare a devenit 1.250 lei). In aceasta situatie persoana respectiva
are dreptul si la marirea de 10% calculata la noul salariu, incepand cu
luna mai 2016 (adica 1.250+125=1.375 lei), sau ramane la salariul de 1.250 lei ?
Ramane la 1250 lei ... intrucat majorarea salariala a avut loc inainte de data intrarii in vigoare a noului salariul minim brut pe tara.
Multumesc foarte mult pentru raspuns ! Toate cele bune !