Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilire pensie cand mai apare un copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilire pensie cand mai apare un copil

Buna ziua! Platesc pensie alimentara 33% la doi copii, iar intre timp, din casnicia actuala a mai rezultat un copil. Daca dau in judecata pentru micsorarea pensiei celor doi, la ce procent se va reduce aceasta? Multumesc!
Nu se va reduce cu nici un procent, va rămâne tot 16,66% de minor pentru 3 copii.
25% - 1 copil.
33% - 2 copii =» 16,66% de copil.
50% - 3 copii =» 16,66% de copil.
`
Temei legal.
Art. 529 - noul COD civil - Cuantumul întreţinerii:
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.
Detalii: [ link extern ]