Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Suspendarea prescriptiei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Suspendarea prescriptiei

Pot invoca suspendarea prescriptie in luna octombrie daca a intervenit o spitalizare de 2 luni inainte de implinirea termenului de presciptie din 01 februarie a.c. ? Poate fi considerata forta majora chiar daca spitalizarea nu se refera la maini sau capacitatea de gandire ?
V-ati fi incadrat in situatia prevazuta de art. 2.522:

„( 1) Cel care, din motive temeinice, nu şi-a exercitat în termen dreptul la acţiune supus prescripţiei poate cere organului de jurisdicţie competent repunerea în termen şi judecarea cauzei.
(2) Repunerea în termen nu poate fi dispusă decât dacă partea şi-a exercitat dreptul la acţiune înainte de împlinirea unui termen de 30 de zile, socotit din ziua în care a cunoscut sau trebuia să cunoască încetarea motivelor care au justificat depăşirea termenului de prescripţie”.