Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare Indemnizatie

Buna ziua,
Va informez ca am o fiica care este cetatean roman si a terminat facultatea in Anglia si care in prezent este studenta la master tot in Anglia, nu este casatorita si a nascut un baietel pe data de 01.02.2016 care are certificat de nastere eliberat de statul englez( cetatenie engleza) -tatal copilului fiind englez.Va rog sa-mi spuneti daca poate beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului pana la doi ani din partea statului roman si totodata de alocatie daca ea este studenta la master in Anglia .
Mentionez ca nu a lucrat in ultimii ani.
Va multumesc anticipat!
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:
Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.
....

2.
... a nascut un baietel pe data de 01.02.2016 care are certificat de nastere eliberat de statul englez...

Perioada eligibila pentru CCC este martie 2014 - februarie 2016.

Ce statut a avut fata dvs in acesta perioada?
In perioada martie 2014-februarie 2016 fata mea a fost studenta la zi in Anglia(nu a lucrat niciodata) .In prezent facem demersuri si pentru obtinerea cetateniei romane pentru nepotelul nostru.Sa inteleg ca si dupa otinerea acestei cetatenii fata mea nu va beneficia din partea statului roman nici de indemnizatie pentru cresterea copilului si nici de alocatie pentru copil, deoarece este studenta la master la zi si locuieste impreuna cu copilul in Anglia.
Va multumesc anticipat pentru raspundul dvs.!