Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

sunt casatorit de un an si jumatate din care a rezultat o fetita.
La 7 luni cand avea fetita, sotia s-a gandit ca trebuie neaparat sa plece in strainatate (spania). Intr-un final am fost de acord s-o las sa plece. A stat o luna si nu s-a acomodat si s-a intors acasa... Dupa ceva timp (nu mult) i s-a evit o ocazie si a plecat iar (scotia) pentru 3 luni jumate.---Acolo a cunoscut un alt barbat.---
A venit acasa si dupa o saptamana a plecat iar (anglia) si acum dupa o luna de zile mi-a dat un telefon sa-mi spuna ca vrea sa ne despartim (divortul)
-Motivul ca a cunoscut pe altcineva (mai bun ca mine,mai muncitor si care alearga dupa bani mai multi).

Stam impreuna de 6 ani la domiciliu ei (mi-am facut si mutatie ca eu sunt din alta localitate)
Fica noastra a ramas in grija mea si a parintilor ei.
Acum daca vom divorta,eu va trebuii sa ma mut (cu chirie...ori in localitatea mea).
Sotia mi-a spus clar ca, custodia copilului vrea sa-i apartina desi momentan nu e in tara.
Care sunt sansele ca , custodia sa imi revina mie (ca tata)?
Ambii veti exercita autoritatea parinteasca. Poate la divort revine in tara si probabil ca minorul va locui cu ea, avand in vedere si varsta mica a fetitei.
Puteti sa va mutati de acum cu chirie cu tot cu fata , sa puteti dovedi ca sunteti capabil sa o ingrijiti si singur. Introduceti divortul si pe calea ordonantei presedintiale, cereti ca fetita sa locuiasca cu dvs provizoriu, pana la hot finala de divort. Nu stiu ce sansa aveti, dar puteti incerca.