Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa II de muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa II de muncă

Sotul meu în perioada de 1977.09.15-1979.06.11 și1980.12.15-1984.11.30 a lucrat în grupa II-a de muncă 100% conform Ordin nr.50/1990 și scrisoarea MMPS nr.124/DA/1994 art 2 și 3 în total 5 ani 8 luni și 11 zile ( așa este scris în cartea de muncă) ca lăcătuș mecanic în cadrul BRAFOR S.A Brașov, sucursala Tg.Secuiesc( a lucrat în ateliere ca personal de intreținere și reparații a utilajelor și mijloacelor de transport care ăși desfășura activitatea în condiții de șantier de construcții și transport material lemnos).
Cei de la Casa de Pensii Covasna au zis că nu se poate pesiona fiind faptul că nu este specificat la Ordinul 50/1190 poziția la care se incadraează ca lăcătuș mecanic. Am căutat la anexele din Ordinul 50/1990 , dar nu am găsit numai până la poziția nr.130.
Vă rog frumos dacă puteți să ne ajutați cu această probleme, unde se poate incadra la Ordinul 50/1990 la ce pozitii din anexa 2.
Vă mulțumesc frumos
Deschideti fisierul:

www.avocatnet.ro/content/con...