Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligatii gestionar materie prima
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligatii gestionar materie prima

Buna ziua.

M-a intereseaza sa aflu daca la intrarea in gestiunea sa un gestionar este obligat sa verifice dpdv calitativ bunurile?
Exista in contabilitate formularul Nota de constatare diferente in care este mentionat pe verso ca 'determinarea calitatii s-a facut prin proba...'.
Este obligatorie intocmirea acestei Note de constatare diferente atunci cand sunt intalnite diferente cantitative sau calitative?

Multumesc.
Nota de intrare receptie este un document care, in mod normal, trebuie intocmit la intrarea in gestiune a oricaror marfuri. Constatarea diferentelor cantitative si calitative se va mentiona de catre Comisia de receptie in documentul mentionat de dvs. in prezenta unui delegat neutru, ca membru al comisiei de constatare. Din cate cunosc eu aceasta reglementare, nu a fost abrogata. In 1996 firma in care lucram a avut un proces cu un client, care reclamase diferente cantitative la descarcarea unui vagon CFR, expediat de noi si a castigat in toate instantele datorita lipsei unui delegat neutru in comisia de constatare diferente la receptie.