Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Am promis(verbal) fratelui meu in urma cu 18 ani ca dupa decesul parintilor casa va fi a lui si eu nu-l voi da afara niciodata din aceasta casa cumparata si achitata doar de parintii nostri.
In 2006 cand tatal nostru a decedat, am facut succesiunea in termenul de 6 luni de la deces, nici el nici eu nu am emis nicio pretentie. Apoi, m-a luat la rost ca nu am facut ce am promis si nu a mai vorbit cu mine.El locuieste si acum impreuna cu sotia si un copil in acea casa, din care nu l-am dat si nu am de gand sa-l dau afara.
Daca nu va vrea sa facem succesiunea in continuare(nu doreste sa-mi dea o suma de bani - mult mai mica decat jumatate din valoarea apartamentului) cum sa procedez ca totusi sa pot face succesiunea si sa figurez doar in acte?

Va multumesc foarte mult
daca ati dezbatut succesiunea ce sa mai dezbateti? Poate sa faceti un partaj ca urmare a succesiunii. Mergeti cu actele la un notar sa va lamureasca.
Multumesc pentru raspuns si imi cer scuze pentru ca am omis ce era mai important: mama noastra are 82 de ani, are un neoplasm pulmonar si intrebarea trebuia sa sune astfel:in viitor, dupa ce va surveni si decesul mamei...ce pot face eu in aceasta situatie.

Multumesc din nou pentru amabilitate
cand va muri mama dvs dezbateti succesiunea dupa ea si faceti partaj cu fratele.
Multumesc pentru raspuns, tocmai asta spuneam ca el nu vrea sa dezbatem nicio succesiune, nici sa facem vreun partaj
In instanta atunci si dezbaterea si partajul.