Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrare grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrare grad de handicap

Buna ziua!
Sunt in situatia de a merge curand la Comisia de expertiza pentru persoane cu handicap,pentru revizuirea periodica.
Si acum incepe povestea.In 1986 am avut Boala Hodgkin stadiul II,in remisie completa de atunci,aproape 30 ani.La acea vreme aveam 16 ani.In 2006 am avut un neoplasm mamar,urmat in 2014 de neoplasm al celuilalt san.In urma acestora,am facut tratamente citostatice,splenectomie,mastectomie dubla,radioterapie,iar in prezent sunt bine.Cam acestea ar fi datele medicale,spuse superficial.Problema e ca la Comisia de expertizare,de 2 ani incoace,dupa ce am terminat tratamentul neoplasmului mamar,ma lovesc de raspunsul conform caruia nu mai am dreptul la grad de handicap accentuat.Insist sa explic ca acel grad de handicap este dat de Boala Hodgkin dobandita in copilarie,nicidecum de neoplasmele mamare.Am dreptate? Au ei dreptate? Ati putea sa ma ajutati cu un articol de lege,ceva,sa ma duc pe deplin documentata?
Va multumesc mult !
Comisia mediacala de expertiza persoane cu handicap detine dreptul sa verifice periodic starea de sanatate a detinatorilor de decizii/certificate de incadrare in grad de handicap
Periodic se realizeaza modificari la normele de incadrare a afectiunilor in grad de handicap,astfel incat de multe ori,dupa controalele periodice,detinatorii de documente de incadrare in grad de handicap se pot confrunta cu situatiile neplacute de a lise modifica incadrarea ,uneori chiar nu li se mai elibereaza document de incadrare in grad de handicap
Comisia medicala de expertixza persoane cu handicap verifica documentele medicale actualizate,eventual solicita investigatii suplimentare tocmai pentru a constata eventuale modificari ale stadiului afectiunilor,inclusiv remisiuni ale acestora-situatie in care se acorda alt grad de handicap,sau chiar nu se mai elibereaza document
Incercati sa obtineti document de la medic de specialitate pentru existenta sechelelor afectiunii Hodgkin
Multumesc,Ynocentta :)
Sunt total de acord cu revizuirea anuala in baza documentelor medicale actuale. Problema este ca,din 1989 pana in 2000 am avut certificat de handicap cu gradul II ,pe acea boala Hodgkin,iar la acea vreme mi s-a spus ca este handicap permanent,fiind "boala dobandita in timpul copilariei".Am intrerupt revizuirile anuale din cauze colaterale,insemnand ca am renuntat la job avand copilul cu handicap de gradul I cu insotitor si nu mi-a mai stat mintea la ale mele,m-am concentrat pe sanatatea lui.Nici macar dupa primul neoplasm mamar nu am cerut certificat de handicap,inca traia copilul meu.Abia in 2014 am revenit,si mi s-a spus de atunci ca dosarul meu incepe cu 2014,restul arhivei nefiind in baza de date. Ufff....e incurcata treaba...
Sintagma aceea,"boala dobandita in timpul copilariei"mai are vreo valoare juridica?Daca pentru boala Hodgkin stadiul II,in remisie pot beneficia de cerificat de handicap,va rog sa imi dati si mie un articol de lege,sa ma duc documentata...