Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

In luna septembrie 2016 am incetat contractul de munca cf. art. 81 al (7), avand o vechime de 30 ani, ultimii 17 in acelasi loc.
Conform legii in urma demisiei stiu ca nu exista dreptul de a beneficia de somaj.
Intrebarea mea este daca lucrez o luna de zile ( anagajata pe perioda determinata) in urma incetarii contractului pot beneficia de ajutorul de somaj?
Multumesc!
absalom34 a scris:

Intrebarea mea este daca lucrez o luna de zile ( anagajata pe perioda determinata) in urma incetarii contractului pot beneficia de ajutorul de somaj?
Multumesc!

In aceasta situatie, veti beneficia de somaj.
Am uitat sa mentionez ca angajarea va avea loc doar in luna noiembrie 2016.
In aceasta situatie, va trebui sa avetiin vedere daca aveti un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii.

De exemplu :
- data incetarii c.i.m. : 01.12.2016
- perioada eligibila pentru somaj : 01.12.2014 - 01.12.2016 .Asadar,in acesta perioada trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de minimum 12 luni.
Va multumesc pentru raspuns !
Stagiul de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni este indeplinit eu lucrand 17 ani neintrerupti in aceeasi institutie pana la data demisiei, respectiv septembrie 2016.
Incerc sa formulez cat mai coerent ceea ce nu stiu : faptul ca 2 luni nu am lucrat deloc iar angajarea pe perioada determinata se desfasoara doar pe parcursul unei singure luni imi da posibilitatea sa beneficiez de ajutorul de somaj?
Vi se da posibilitatea sa beneficiati de somaj , chiar daca lucrati doar o singura luna ...