Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

In luna septembrie 2016 am incetat contractul de munca cf. art. 81 al (7), avand o vechime de 30 ani, ultimii 17 in acelasi loc.
Conform legii in urma demisiei stiu ca nu exista dreptul de a beneficia de somaj.
Intrebarea mea este daca lucrez o luna de zile ( anagajata pe perioda determinata) in urma incetarii contractului pot beneficia de ajutorul de somaj?
Multumesc!
Va multumesc pentru lamuriri. O zi buna va doresc!
As dori sa va ma intreb daca este posibila obitnerea somajului daca acest contract pe o luna de zile este part-time.. adica 5 ore/zi.
Va multumesc !
Exista posibilitatea daca veti avea cumulate minim 12 luni de satgiu de cotizare la somaj in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cereriila somaj.

O luna lucrata cu 5 ore/zi = 19 zile de stagiu de cotizare la somaj.