Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot lua somaj daca am lucrat aproximativ 2 luni cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot lua somaj daca am lucrat aproximativ 2 luni cu contract de munca?

am lucrat la o firma din septembrie 2007pana in ianuarie 2009 apoi am plecat prin demisie cu acordul partilor. in mai 2009 am revenit din nou la acea firma dar am lucrat fara contract de munca pana in februarie 2010.acum am contract de munca de la 1 februarie 2010 dar acum firma e in posibilitate de faliment si vreau sa stiu daca pot lua somaj .
corina23, utilizator
In primul rand, demisia este demisie (un act unilateral de vointa al angajatului, care nu necesita acordul sau aprobarea angajatorului), iar desfacerea contractului prin acordul partilor este altceva. Daca v-ati dat demisia, iar contractul de munca ulterior nu poate fi probat, nu aveti dreptul la somaj. Puteti incerca sa probati existenta raporturilor de munca pe perioada in care ati lucrat fara contract incheiat in forma scrisa (obligatie ce revine angajatorului, nu dvs.), dar este destul de complicat, tocmai datorita falimentului firmei, iar perioada de cotizare sub 12 luni nu va va ajuta sa obtineti somajul ci numai inscrierea perioadei in cartea de munca. Din pacate, cred ca ati gresit. Oricum, adresati-va unui avocat pentru detalierea situatiei.
Puteti beneficia de somaj daca aveti un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii. Lege nu stipuleaza 12 luni consecutive.
Legea 76/2002- Art. 34. - (1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
Scuze....dar am uitat sa completez ca pt a beneficia de somaj si firma a care lucrati in prezent, trebuie sa va faca documentele necesare si sa plateasca contributiile la stat.
va multumesc pentru raspuns