Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum va imparti notarul?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum va imparti notarul?

In urma cu circa 3 luni mama mea a decedat,lasand un testament(se pare,nu l-am vazut dat asa afirma tatal meu)prin care lasa intreaga ei cota din un ap de 3 cam cumparat in timpul casatoriei,tatalui meu cat si un teren de 4000 mp mostenit de ea in timpul casatoriei din partea bunicului meu terenul il lasa in cote de 1500 mie si 1500 fratelui meu iar tatalui 1000 mp.PRIN acest testament se incearca indepartarea mea de la o parte din apartament in favoarea fratelui.Intrebarea era daca aceasta imparteala este corecta sau incalca rezerva mea succesorala si cum va imparti notarul de fapt atunci cand vom merge la dezbatere?
Testamentul lăsat de mama va păstrează rezerva succesorală