Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Aflare tip document detinere spatiu pentru sediul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Aflare tip document detinere spatiu pentru sediul social.

Exista vreo modalitate prin care se poate afla ce tip de dovada de spatiu a dus o firma la infiintarea sediului social?

Exemplu concret:
Firma X detinea spatiul printr-un contract de concesiune ce interzicea dreptul de a subconcesiona sub orice forma. In spatiul respectiv a aparut alta firma, ce pare a avea contract de comodat pe spatiu, insa nu stiu intre cine si cine. Cum pot afla ce tip de document a prezentat firma Y la momentul infiintarii?

Incerc sa aflu daca firma X a incalcat obligatia de a nu subconcesiona.

multumesc.
Puteti solicita relatii, contra cost, de la Registrul Comertului.
da, am descoperit. in mare am gasit in mof patea a 4-a faptul ca firma Y a depus la un moment dat un document pentru ca ii expirase sediul sau asa ceva. documentul era un act de COMODAT..si era trecuta si o data. pe mine ma intereseaza intre cine si cine e semnata acel comodat. aici e cheia intregii probleme.
repet, toate datele arata ca spatiul era al primariei si fusese concesionat firmei X. pot obtine mai mult de la ONRC?

in momentul cand duci un act dovada a detinerii spatiului, ONRC nu verifica legalitatea lui? in contractul de concesiune, spatiul fiind proprietatea primariei, firma X avea interdictia de a subconcesiona. totusi ea face contract de comodat firmei Y in acelasi spatiu. e posibil ca ONRC sa inghita aceasta galusca? n-ar fi trebuit ONRC sa ceara documentul de detinere al spatiului si firmei X, si sa vada ca nu poate fi subconcesionat? sau deja itele se lungesc prea mult, si se opreste la primul document.

PERSOANA DESEMNATA
Asupra cererii de fata:
Prin cererea inregistrata sub nr. xxxxx din data de
xx.xx.2014 s-a solicitat inregistrarea in registrul
comertului a depunerii urmatoarelor acte privind
prelungirea valabilitatii sediului social: Contract de
comodat din xx.xx.2007.
Examinand inscrisurile mentionate persoana
desemnata, constatand ca sunt indeplinite cerintele
legale, in conformitate prevederile O.U.G. 116/2009,
aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.
84/2010, cu dispozitiile Legii 26/1990, republicata, cu
modificarile si completarile ulterioare si ale Legii 31/1990,
republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,
urmeaza a admite prezenta cerere de depunere
mentionare acte.
Pentru aceste motive, in conditiile legii, dispune:
Admite cererea de depunere si mentionare acte asa
cum a fost formulata si dispune inregistrarea in registrul
comertului a depunerii urmatoarelor acte privind
prelungirea valabilitatii sediului social: Contract de
comodat din xx.xx.2007.

si mai spune...

Cu drept de plangere, in termen de 15 zile, la
Tribunalul Bucuresti, in conditiile art. 6, alin. (3) - (5) si
urmatoarele din O.U.G. 116/2009, aprobata cu modificari
si completari prin Legea nr. 84/2010.

inteleg ca o persoana delegata a ONRC , nu un judecator..a hotarat ca dovada spatiului e legala.
mdDentist, utilizator
in contractul de concesiune poate scrie ca este interzisa suinchirierea sau concisionarea catre o alta societate, dar exista posibilitatea sa se obtinut de la Primarie acordul de subanchiriere sau comodat.
nu pentru ca legislatia e standard. ea obliga primaria sa semneze contracte TIP, in care se interzice subconcesionarea. deci firma X nu avea dreptul sa dea spatiul sub o forma sau alta altcuiva. primaria ar putea sa dea ea comodat. insa detin o lista cu spatiile din acea locatie si nu apar contracte de comodat ci doar concesiunea semnata pe spatiul firmei X, nici urma de firma Y.

am aflat ca actul de spatiu e un contract de comodat si vreau sa aflu cine este comodantul ca sa pot merge mai departe cu sesizarea ilegalitatii.
mdDentist a scris:

Exista vreo modalitate prin care se poate afla ce tip de dovada de spatiu a dus o firma la infiintarea sediului social?

Ca sa raspund tot eu, dupa ce am rezolvat treaba. La registrul comertului se depune o cerere, se achita o taxa de cativa lei, se asteapta 5 zile si se ridica copiile exacte dupa orice act depus de orice firma se doreste.