Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Calitatea de urmas in sesizarea CEDO?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Calitatea de urmas in sesizarea CEDO?

Din partea tatalui si unchiului meu decedati in noiembrie, respectiv decembrie 2008, exista la CEDO o plangere privitoare la Legea 10/2001 (despagubiri neretrocedari). De asemeni exista si o contestatie la ANRP pentru despagubiri din Basarabia.
Ma aflu intr-o situatie in care nu am interes sa dezbat succesiunile dupa tata si unchiul. Insa cu procesul de la Strassbourg si cu contestatia de la ANRP tb sa merg mai departe.
Intrebare: Este suficient sa fac dovada mostenirii cu certificat de calitate si sa trimit dovada la CEDO si ANRP pentru continuarea actiunilor?

Birou de informare Consiliul Europei www.coe.ro
Daca aveti calitate de mostenitor aveti dreptul.
Daca nu sunteti mostenitor nu aveti calitate.

avocat Claudiu Lascoschi
În cazul decesului reclamantului persoană fizică, succesorii acestuia pot continua procedura în faţa Curţii dacă au la rândul lor un interes de a dovedi încălcarea Convenţiei. În situaţia în care interesul moştenitorilor nu este suficient pentru a justifica continuarea procedurii, Curtea va decide radierea cauzei de pe rol.
Foarte rare aceste cazuri in concret.
Eu nu am intalnit chiar niciunul in care sa se prodeze la radiere in situatia in care vin mostenitorii.