Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident rutier, victima imi cere bani!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident rutier, victima imi cere bani!

In data de 21 octombrie 2016 am avut un accident rutier. A fost vina mea, am intrat intr-un autoturism care circula regulamentar. Eu aveam indicator: "cedeaza trecerea". A fost chemata ambulanta care i-a dus la urgenta pe cei 3 pasageri din cealalta masina. Dupa 2-3 ore i-a externat pe toti 3. (sotul conducea autovehiculul, in spate stateau sotia lui si un alt pasager!). Ieri m-am intalnit la politie cu soferul si i-am propus sa-i dau sotiei lui suma de 1000 de ron. A fosst de acord. Astazi la ora 17 m-a sunat si mi-a spus ca sotia lui nu este de acord cu suma de 1000 de ron si ca doreste 2000 de ron. Mi-a spus ca daca nu ii dau un raspuns favorabil in 2-3 ore, atunci sotia lui se va duce la Urgenta si maine va face o plangere penala impotriva mea! Ce ma sfatuiti sa fac?! Va rog sa ma ajutati.....
Flaviu81 a scris:

"
La ce se refera expresia "data avizării daunei" ?!

La data la care aduceti la cunotinta asiguratorului, prin completarea unui formular, ca ati avut o dauna.