Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Membru in conducerea sindicatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Membru in conducerea sindicatului

Este adevarat ca membrii din conducerea sindicatului (ex:secretar general) nu pot fi concediati decat din motive disciplinare si nu din cauza desfiintarii postului?

Multumesc
Curtea Constituțională a României prin Decizia nr.814/2015, publicată în Monitorul Oficial nr.950 din 22.12.2015, a declarat neconstituționale dispozițiile art.60 alin.(1) lit.g) din Legea nr.53/2003 - Codul muncii.

Potrivit acestor prevederi, concedierea unui salariat nu poate fi dispusă „pe durata exercitării unei funcții eligibile într-un organism sindical, cu excepția situației în care concedierea este dispusă pentru o abatere disciplinară gravă sau pentru abateri disciplinare repetate, săvârșite de către acel salariat”.
Multumesc pentru raspuns!
Deci acest art.60 alin.(1) lit.g) inteleg ca nu mai este valabil...