Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere penala

Buna seara,

Am si eu o intrebare.
Exista in Codul Penal infractiunea ca nu ai avut indeajuns de multa grija de un membru al familie (in cazul meu mama)?
Povestea pe scurt este cea de jos:

Anul acesta a decedat mama la Sibiu.
Ea se mutase de la Bucuresti la Sibiu si locuia acolo de 2 ani, doar ca nu si-a schimbat buletinul.
Si-a cumparat un apartment si loci singura, eu locuiesc in Bucuresti si am 25 de ani.
Anul acesta a murit de cancer si unchiul meu, fratele ei, mi-a facut plangere penala ca nu am avut mai multa grija de ea, ca nu am dus-o la doctor cand trebuia si ca am incinerat-o.
Mama a fast tot timpul in judecata faptelor ei, vorbeam cu ea in fiecare zi si din cate imi zicea nu avea nimic si cand o mai vizitam pe acolo nu avea absolut nimic, doar ceva mici probleme cu piciorul.
Ea avea medic la familie, anul acesta a fost de 2 ori la medic si o data cu mine.
S-a intamplat foarte repede, a cazut la pat in casa si a avut cam doua zile sa zic o vecina farmacista grija de ea.
Eu am ajuns imediat si am dus-o la spital, apoi am incercat sa o transfer la Bucuresti, ca sa imi fie si mie mai usor.
Cam peste 2 saptamani a murit in spital pt ca ii descoperisera metastaze si ciroza.
Apoi am incinerat-o, ea nu a lasat nimic in scris, doar mi-a spus mie si unei rude mai indepartate de familie.
Acum, am fost sa depun declaratie, politie mi-a spus ca unchiul meu nu are nicho sansa si peste 3 luni am fost din nou sa vad ce se intampla cu plangerea.
Politistul mi-a spus ca trimis-o la parchet clasata.
Asta ce inseamna?
Ar trebui sa o mai probe un procuror sau si procurorul ma va chema in instanta sau ceva similar?
Mi se poate intampla ceva mai departe?
Din ce ati relatat nu aceti de ce sa va faceți probleme.
Polițistul de caz a trimis dosarulla procuror cu propunere de clasare (adica nu veti fi acuzata de nimic), propunere care cel mai probabil (daca nu sigur) va fi confirmata de acesta.
Deci nu va fi niciun proces penal in instanta.
Cu stima.
Mai este posibil ca unchiul sa depuna plangere impotriva ordonantei de clasare.
Si daca ar face asta, ce s-ar putea intampla mai departe? S-ar duce din nou la politie sau m-ar chema procurorul?
Daca procurorul ierarhic superior, admite plangerea, infirma solutia si dispune redeschiderea UP, daca respinge plangerea, unchiesul mai are la dispozitie o cale de atac si poate depune plangere la judecatorul de camera preliminara.
@razvanmatei, probabil ca unchiul doreste, pe aceasta cale, sa va inlature de la mostenire, caci altfel nu vad ce interes ar avea sa introduca o astfel de petitie la organele judiciare.

In fine, trecand peste acest aspect de natura civila, nu vad ce infractiune ar incrimina fapta, poate doar art. 378 Abandonul de familie, desi indeplinirea elementului material al laturii obiective este evident cel putin sub semnul incertitudinii.

Dar trecand si peste acest aspect, observam ca infractiunea mai sus mentionata are conditie de procedibilitate si pedepsibilitate, depunerea plangerii prealabile, or titularul acestui tip de plangere este fie persoana vatamata, fie reprezentantul legal al persoanei vatamate, iar unchiul nu este nici una nici alta.

In concluzie, cu privire la informatiile pe care le-ati pus in discutie, ar trebui dispusa clasarea.