Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere penala

Buna seara,

Am si eu o intrebare.
Exista in Codul Penal infractiunea ca nu ai avut indeajuns de multa grija de un membru al familie (in cazul meu mama)?
Povestea pe scurt este cea de jos:

Anul acesta a decedat mama la Sibiu.
Ea se mutase de la Bucuresti la Sibiu si locuia acolo de 2 ani, doar ca nu si-a schimbat buletinul.
Si-a cumparat un apartment si loci singura, eu locuiesc in Bucuresti si am 25 de ani.
Anul acesta a murit de cancer si unchiul meu, fratele ei, mi-a facut plangere penala ca nu am avut mai multa grija de ea, ca nu am dus-o la doctor cand trebuia si ca am incinerat-o.
Mama a fast tot timpul in judecata faptelor ei, vorbeam cu ea in fiecare zi si din cate imi zicea nu avea nimic si cand o mai vizitam pe acolo nu avea absolut nimic, doar ceva mici probleme cu piciorul.
Ea avea medic la familie, anul acesta a fost de 2 ori la medic si o data cu mine.
S-a intamplat foarte repede, a cazut la pat in casa si a avut cam doua zile sa zic o vecina farmacista grija de ea.
Eu am ajuns imediat si am dus-o la spital, apoi am incercat sa o transfer la Bucuresti, ca sa imi fie si mie mai usor.
Cam peste 2 saptamani a murit in spital pt ca ii descoperisera metastaze si ciroza.
Apoi am incinerat-o, ea nu a lasat nimic in scris, doar mi-a spus mie si unei rude mai indepartate de familie.
Acum, am fost sa depun declaratie, politie mi-a spus ca unchiul meu nu are nicho sansa si peste 3 luni am fost din nou sa vad ce se intampla cu plangerea.
Politistul mi-a spus ca trimis-o la parchet clasata.
Asta ce inseamna?
Ar trebui sa o mai probe un procuror sau si procurorul ma va chema in instanta sau ceva similar?
Mi se poate intampla ceva mai departe?
Va multumesc pt informatii.