avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sucesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sucesiune

Buna ziua,
Au trecut aproape 2 ani de la decesul tatalui meu, trebuie facuta succesiunea,
dar cand ne am dus acasa, mama vitrega a instrainat toate bunurile din imobil, si din curtea casei , ea mutandu-se la casa ei parinteasca
Vrem, ca succesiunea sa cuprinda toate bunurile care se aflau la data decesului tatalui meu.
Va rog sa aveti amabilitatea de a ma indruma, in vederea demersului necesar pentru a putea dezbate sucesiunea
Unde ma pot adresa ca mama vitrega să reintregesca intreaga mostenire.
De asemenea mentionez , ca utilitatile imobilului au ramas neachitate din 2013, iar dumneaei doreste despagubire in bani pentru partea ei de mostenire.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:38, 26 Octombrie 2016
La instanta ultimului domiciliu al defunctului trebuie sa va judecați dacă nu va înțelegeți.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Octombrie 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept mostenire avrigs avrigs Buna ziua! Locuiesc de 10 ani la [b]tatal meu vitreg[/b],mama mea a decedat in urma cu 15 ani,la data decesului precum si la data cumpararii casei erau ... (vezi toată discuția)
Ajutor- succesiune complicata Roxana341 Roxana341 Buna ziua, Am intampinat probleme cu o succesiune mai complicata si va rog din suflet sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Situatia este urmatoarea, Bunicii din ... (vezi toată discuția)
Au drepturi copiii vitregi? MihaelaVeronica MihaelaVeronica Buna seara! La varsta de 2 ani mama noastra a decedat!....in urma ei am ramas noi 4 copii. La 3 ani de la decesul mamei noastre biologice tatal nostru s-a ... (vezi toată discuția)