Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vanzarea unui apartament mostenit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vanzarea unui apartament mostenit

Buna ziua!
As dori si eu niste informatii legate de vanzarea unui apartament mostenit.
Eu detin 75% din apartament, iar 25 % detine strabunicul meu care este decedat.
Eu as dori sa vand apartamentul, insa pt. cei 25 % partea strabunicului nu s-a facut succesiune. Pot sa vand fara succesiune sau sunt obligata sa fac succesiune.
Va rog frumos sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat!
Trebuie sa dezbateti succesiunea de pe urma strabunicului si apoi sa vindeti.Banuiesc ca sunteti/veti fi unic mostenitor!:)
Iuliana Cermak, Avocat
Veti putea dispune asupra intregului apartament doar dupa stabilirea calitatii de mostenitor pentru cota de 25% aflata pe numele strabunicului.

Pana atunci puteti instraina doar cota de 75%.

Desigur, daca aveti convingerea ca sunteti unicul mostenitor al strabunicului, puteti incheia un act cu cumparatorul, dar acesta nu va putea intabula intregul sau drept decat dupa ce cota bunicului va fi intabulata pe numele dumneavoastra.
Multumesc pt. raspuns
themis a scris:

Veti putea dispune asupra intregului apartament doar dupa stabilirea calitatii de mostenitor pentru cota de 25% aflata pe numele strabunicului.

Pana atunci puteti instraina doar cota de 75%.

Desigur, daca aveti convingerea ca sunteti unicul mostenitor al strabunicului, puteti incheia un act cu cumparatorul, dar acesta nu va putea intabula intregul sau drept decat dupa ce cota bunicului va fi intabulata pe numele dumneavoastra.

Dle profesor nu pot decat sa fiu de acord cu punctul dvs de vedere foarte pertinent!
Dna Catalina poate instraina cei 75% dar in indiviziune cu cel care va mosteni restul de 25%!B-)
stiam ca apartament nu poate fi vindut unei persoane straine de familie daca nu apartine 100% acelei persoane, in sensul nu se poate vinde doar procentul de X%
ma insel cumva ?