avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vanzarea unui apartament mostenit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vanzarea unui apartament mostenit

Buna ziua!
As dori si eu niste informatii legate de vanzarea unui apartament mostenit.
Eu detin 75% din apartament, iar 25 % detine strabunicul meu care este decedat.
Eu as dori sa vand apartamentul, insa pt. cei 25 % partea strabunicului nu s-a facut succesiune. Pot sa vand fara succesiune sau sunt obligata sa fac succesiune.
Va rog frumos sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ContSters61266 , utilizator 21:43, 27 August 2009
Trebuie sa dezbateti succesiunea de pe urma strabunicului si apoi sa vindeti.Banuiesc ca sunteti/veti fi unic mostenitor!:)
Ultima modificare: Joi, 27 August 2009
Iuliana Cermak, Avocat
Veti putea dispune asupra intregului apartament doar dupa stabilirea calitatii de mostenitor pentru cota de 25% aflata pe numele strabunicului.

Pana atunci puteti instraina doar cota de 75%.

Desigur, daca aveti convingerea ca sunteti unicul mostenitor al strabunicului, puteti incheia un act cu cumparatorul, dar acesta nu va putea intabula intregul sau drept decat dupa ce cota bunicului va fi intabulata pe numele dumneavoastra.
Multumesc pt. raspuns
themis a scris:

Veti putea dispune asupra intregului apartament doar dupa stabilirea calitatii de mostenitor pentru cota de 25% aflata pe numele strabunicului.

Pana atunci puteti instraina doar cota de 75%.

Desigur, daca aveti convingerea ca sunteti unicul mostenitor al strabunicului, puteti incheia un act cu cumparatorul, dar acesta nu va putea intabula intregul sau drept decat dupa ce cota bunicului va fi intabulata pe numele dumneavoastra.

Dle profesor nu pot decat sa fiu de acord cu punctul dvs de vedere foarte pertinent!
Dna Catalina poate instraina cei 75% dar in indiviziune cu cel care va mosteni restul de 25%!B-)
stiam ca apartament nu poate fi vindut unei persoane straine de familie daca nu apartine 100% acelei persoane, in sensul nu se poate vinde doar procentul de X%
ma insel cumva ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu actele casei - cum pot rezolva problema in cazul dat? takacsgerhardt takacsgerhardt Buna,am o casa la tara,la aproximativ 30 km de Cluj-Napoca pe numele strabunicului meu din partea tatalui meu care a decedat.M-am hotarat sa vand casa,dar ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare marinica71 marinica71 tatal meu are un apartament achizitionat din prima casatorie .la acest apartament mostenitori suntem eu fratele meu si tatal meu.tatal meu imi poate vinde ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate alexcatalin2012 alexcatalin2012 buna ziua,vreau sa-mi spuna si mie cineva ce drept am eu in calitate de unic fiu asupra casei si celorlalte bunuri ale familiei in conditiile in care nu s-a ... (vezi toată discuția)