Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Datorie proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Datorie proces

Buna ziua,
Daca printr-un proces mi se stabileste o datorie mai mare pe care nu am de unde sa o platesc, nici nu am proprietati care sa poata fi valorificate, atunci mi se retine lunar o parte din pensie? Si daca nici asa nu se va acoperi datoria pe parcursul vietii mele, aceasta se transmite obligatoriu urmasilor mei? Sau acestia pot evita acest inconvenient?
Multumesc.
Daca nu aveti bunuri importante in activul patrimonial, succesibilii dvs. nu ar avea motive sa accepte mostenirea, ba chiar pot renunta expres si fara niciun regret la mostenirea de pe urma dvs., si odata cu aceasta renuntare se rezolva si problema pe care ati expus-o mai sus.