Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot renunta la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot renunta la mostenire?

Tatal meu a murit acum 4 ani. Eram instrainati, el divortand de mama cand eram copil si recasatorindu-se. Are doi copii inca minori din a doua casatorie.

El nu a last testament, iar sotia lui m-a contactat anul trecut sa imi zica ca trebuie sa facem succesiunea. Eu am amant-o fiindca era o perioada ocupata pentru mine.

As vrea sa renunt la mostenire, dar as vrea si sa vrea sa evit sa ii cunosc sotia si copiii fata in fata la succesiune. Mi s-ar parea ciudat...

Am facut cateva cercetari pe net, si as vrea sa imi confirmati daca am inteles bine.

Renuntarea se poate face la orice notar public. Nu trebuie sa ne prezentam toti la notar pentru renuntarea mea la mostenire, nu? Asta se face doar la impartirea mostenirii.

Acetele necesare pentru mine sunt: certificat de nastere, buletin, si cetificat original de deces al tatalui. La certificat e o problema. Eu nu ma pot deplasa in localitatea de resedinta a tatalui sa imi elibereze un certificat.

Poate cere sotia tatalui o dublura a certificatului si sa mi-o trimita? Sau mi-ar putea trimite originalul ei si sa-l trimit inapoi dupa ce fac renuntarea la mostenire?

Cat dureaza procedure de renuntare la notar? Sunt adult dar nu a trebuit sa merg niciodata pana cum la un notar.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
mihai9620, utilizator
Se da o declarație de renunțare la succesiune, la orice birou notarial. Trebuie să fiți prezent doar dvs.
In medie durează 10-15 minute, dar depinde cat de aglomerat e notarul si ce programări are in ziua respectiva.
Nu va trebuie originalul certificatului de deces. Este suficientă și o copie. Importante sunt datele defunctului, pentru a fi menționate în cuprinsul declarației.
După ce intrati in posesia acesteia, o expediati moștenitorilor pentru a o păstra la dosarul succesoral, împreună cu restul documentelor necesare pentru dezbaterea moștenirii.
mihai9620 a scris:

Tatal meu a murit acum 4 ani.

Nu declarație de renunțare trebuie să dați, aceea se dă în termen de un an de la data decesului:

Art. 1103
Termenul de opţiune succesorală
(1) Dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii.

Declarația pe care trebuie s-o dați e de neacceptare. Au același efect, dar sunt diferite și poate notarul care v-o face nu observă data decesului, dar cel la care se dezbate succesiunea vede că nu e declarația corectă și vă pune s-o refaceți.

Art. 1111
Declaraţia de neacceptare
Succesibilul care intenţionează să îndeplinească un act ce poate avea semnificaţia acceptării moştenirii, dar care doreşte ca prin aceasta să nu fie considerat acceptant, trebuie să dea în acest sens, anterior îndeplinirii actului, o declaraţie autentică notarială.
Emilika40, utilizator
mihai9620 a scris:

As vrea sa renunt la mostenire, dar as vrea si sa vrea sa evit sa ii cunosc sotia si copiii fata in fata la succesiune. Mi s-ar parea ciudat...

„Dar as vrea si sa vrea sa evit ... ”. Ce interesant sună.
Parcă ați vrea ca ei să vrea ca dvs. să evitați să ...
Sau parcă o parte (din dvs.) ar vrea și cealaltă parte (din dvs.) n-ar vrea...

Sunt frații dvs. după tată.
Notarul va avea în fața ochilor săi pe copiii defunctului. Trei la număr. A mai văzut, a mai numărat. Pentru el contează numărul copiilor defunctului și atât.

Dvs. însă aveți două perspective din care puteți să priviți.
Puteți să-i priviți pe cei mici ca fiind (doar) copiii lui/ai defunctului.
Ori să-i priviți ca fiind (și) frații dvs. după tată.
Depinde doar de dvs.

Iertare. La celelalte chestiuni, pur juridice, vi s-a răspuns deja.
Și cine crede că-s off topic, cine crede că se poate practica drept civil doar cu litera legii în brațe, se înșală. Este necesar să deslușești voința juridică ...

Faceți cum credeți. Dar sunteți sigur că este ceea ce vreți cu adevărat să faceți?

romascanu, moderator

Emilika40 a scris:

mihai9620 a scris:

Tatal meu a murit acum 4 ani.

Nu declarație de renunțare trebuie să dați, aceea se dă în termen de un an de la data decesului:

Art. 1103
Termenul de opţiune succesorală
(1) Dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii.

Declarația pe care trebuie s-o dați e de neacceptare. Au același efect, dar sunt diferite și poate notarul care v-o face nu observă data decesului, dar cel la care se dezbate succesiunea vede că nu e declarația corectă și vă pune s-o refaceți.

Art. 1111
Declaraţia de neacceptare
Succesibilul care intenţionează să îndeplinească un act ce poate avea semnificaţia acceptării moştenirii, dar care doreşte ca prin aceasta să nu fie considerat acceptant, trebuie să dea în acest sens, anterior îndeplinirii actului, o declaraţie autentică notarială.

Din punct de vedere al efectelor este fix același lucru.
Cred ca userii își doresc să obțină niste informatii care să ii ajute și să înțeleagă pe deplin și cât mai simplu efectele actelor juridice pe care le semnează.
Cand redactezi o declarație este imposibil să nu observi data decesului.
raluk0207, utilizator
Eram sigură că o să spuneți asta, de-aia am scris:
Au același efect, dar sunt diferite și poate notarul care v-o face nu observă data decesului, dar cel la care se dezbate succesiunea vede că nu e declarația corectă și vă pune s-o refaceți.

Cand redactezi o declarație este imposibil să nu observi data decesului.

O să vă mirați, dar e posibil să nu observe chiar lucruri cu mult mai importante - de exemplu, că a perfectat un contract de vânzare-cumpărare fără să observe notarea din CF:
Am cumparat un spatiu comercial ca persoana fizica, de la o persoana juridica(SRL) cu contract de vanzare cumparare la notar public, acum o luna.
Dupa o luna de zile de la cumparare ma suna notarul si ma anunta ca imobilul este notat in CF cu un proces pe rol, asupra terenului de sub imobil, dinainte ca eu sa il cumpar.
Si imi spune ca desi era notat in CF , el nu a vazut.

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Deci, amănunt sau nu, e important ca userul să să înțeleagă diferența și știe exact ce trebuie să ceară. Mai ales că a mai citit prin diverse locuri și tot nelămurit a rămas.