avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daune retea inalta tensiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daune retea inalta tensiune

Sunt proprietarul unui teren ,1000mp si intr-un colt al terenului se afla un stalp metalic (tip schela) pe care trec cabluri de inalta tensiune(110kv).Terenul a fost achizitionat in anul 2008.In anul 2009 am formulat o cerere de despagubire adresata enel dar ei au raspuns ca nu pot fi despagubit deoarece legea energiei prevede ca terenurile traversate de linii de inalta tensiune(culuare)vor fi scoase din circuitul civil prin grija primariilor,iar un avocat mi-a spus ca nu as avea castig de cauza deoarece nu eram proprietar in 1983 cand s-a construit linia de inalta tensiune si cand am cumparat terenul linia de inalta tensiune era acolo.Am inteles ca in jurul acestor cabluri se formeaza un camp electromagnetic daunator organismului uman.Motivatia mea: daca acest teren era scos din circuitul civil, nu ar fi trebuit sa am act de proprietate pe acest teren,acest lucru demonstrand ca el nu a fost scos niciodata din circuitul civil deci ar trebui sa am aceleasi drepturi ca si proprietarul de drept pana la momentul infiintarii liniei electrice.Sub aceasta linie nu am voie sa construiesc ,eu fiind obligat sa-mi construiesc casa in coltul opus,dar pt acel teren eu platesc impozit.Este in Romania firma particulara care sa masoare campul electromagnetic de sub cabluri si care sa-mi spuna daca este periculos?Deasemenea un factor de discomfort sunt si pasarile ce stau pe aceste cabluri si unul de pericol ca aceste cabluri se pot rupe.Avand in vedere cele expuse mai sus ,va rog sa-mi spuneti daca as castiga un eventual proces(am auzit ca ar fi cazuri cand enel-ul plateste chirie ) sau sa mute stalpul.A castigat cineva un astfel de proces?Va multumesc.Contact:radusava81@yahoo.com

Alte discuții în legătură

Despagubire pentru stalpi de inalta tensiune ungureanusorin ungureanusorin buna seara detin din 2003 o suprafata de teren intravilan in craiova pe care se afla 2stilpi de 110kv.din aceasta cauza mi s-au impus anumite restrictii la ... (vezi toată discuția)
Drepturile proprietarului privind existenta unui stalp de electricitate pe teren gratiela65 gratiela65 Buna ziua In anul 2005 am cumparat o casa cu terenul aferent.In gradina casei se afla un stalp de inalta tensiune-17.000kw, care deserveste o gara.O parte din ... (vezi toată discuția)
Stilp transelectrica pe proprietatea mea pompagiu pompagiu In anul 1998 am cumparat o casa cu ceva teren intr-o zona turistica. Totul este in regula dpdv legal,cf pe numele meu,intabulat cu nr propriu,grevat de orice ... (vezi toată discuția)