Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PLATI RETROACTIVE PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PLATI RETROACTIVE PENSIE

1.Sunt de aproximativ 6 ani cu pensie de invaliditate de gr 3 .Cu noua posibilitate de a plati retroactiv ,eu trebuie sa platesc pentru a complecta ,sau i-mi merge vechimea intreaga?
2.Se poate plati doar pentru ultimi 5 ani sau se poate plati pentru oricare perioada retroactiva in care nu am fost acoperit cu un contract de munca?
1-2
Nu va ajuta cu nimic legea 186/2016 - cumpararea de vechime in munca.
Perioada de pensie de invaliditate este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Daca cumparati vechime pe legea 186/2016(ultimii 5 ani) va creste doar cuantumul pensiei cu 9-10 lei pe luna.
Nu va creste si stagiul de cotizare ca numar de ani.
Va fi perioada de suprapunere.