avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PLATI RETROACTIVE PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PLATI RETROACTIVE PENSIE

1.Sunt de aproximativ 6 ani cu pensie de invaliditate de gr 3 .Cu noua posibilitate de a plati retroactiv ,eu trebuie sa platesc pentru a complecta ,sau i-mi merge vechimea intreaga?
2.Se poate plati doar pentru ultimi 5 ani sau se poate plati pentru oricare perioada retroactiva in care nu am fost acoperit cu un contract de munca?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:38, 29 Octombrie 2016
1-2
Nu va ajuta cu nimic legea 186/2016 - cumpararea de vechime in munca.
Perioada de pensie de invaliditate este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Daca cumparati vechime pe legea 186/2016(ultimii 5 ani) va creste doar cuantumul pensiei cu 9-10 lei pe luna.
Nu va creste si stagiul de cotizare ca numar de ani.
Va fi perioada de suprapunere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumpararea de vechime cindea carmen cindea carmen Daca am terminat somajul in data de 03.02.2015 si doresc sa cumpar vechime pe luna februarie 2015 , se poate cumpara vechimea chiar daca se va suprapune luna ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial bureac62 bureac62 Va rog pentru un raspuns avizat.Am 29 de ani si 11 luni lucrati din care 18 ani si 3 luni in grupa a II-a,un an de zile cumparat conform legii 186/2016 si un ... (vezi toată discuția)
Plata pentru cumpărare vechime Constantin1958 Constantin1958 Vreau sa cumpăr un an vechime pentru sa ies la pensie (vezi toată discuția)